29. června 2010 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Výrobce tyčinek Mars a Twix syřidlo nepoužívá

Čokoládové tyčinky se nevyrábí z telecích žaludků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoládové tyčinky se nevyrábí z telecích žaludků |

LONDÝN/PRAHA Jedny z nejprodávanějších sladkostí jsou i nadále vhodné pro vegetariány. Výrobce tyčinek Mars, Twix nebo Snickers, společnost Masterfood, se ohradil proti zprávě, že při výrobě svých čokoládových výrobků začal používat přísady živočišného původu.

Co je syřidlo?

Syřidlo obsahuje enzym rennin, který sráží mléčné proteiny, a to velice účinně. V čisté formě jeden díl renninu vysráží 5 milionů dílů mléka. Enzym se přitom získává z žaludků mlékem krmených telat.

Mastefood oznámil využívání takzvaného syřidla z telecích žaludků v souvislosti se změnou dodavatele v roce 2007. Na jeho prohlášení ale ihned reagovalo britské Vegetariánské sdružení, které tento krok výrobce sladkostí označilo za nepochopitelný.

Nátlak veřejnosti se pak ukázal jako účinný, a tak společnost v roce 2007 přehodnotila své rozhodnutí a syřidlo do výroby oproti svým plánům k výrobě čokolády používat nezačala. "Zjistili jsme, že jsme udělali chybu a hluboce se za to omlouváme. Můžeme ujistit všechny naše zákazníky, že syřidlo z výroby vyřadíme tak, aby si nadále mohli pochutnat na značkách, které mají rádi," řekla před dvěma lety mluvčí společnosti Fiona Dawson.

Výrobky společnosti Masterfood prodávané na českém trhu tak zůstávají vhodné pro vegetariány i v současnosti. "Ráda bych zdůraznila, že žádná z čokoládových tyčinek společnosti Mars na českém trhu (Mars, Snickers, Twix, Bounty, Milky Way) neobsahuje syřidlo z telecích žaludků," zaslala ve vyjádření Magdalena Hrabcová ze společnosti Mars Czech.