10. prosince 2007 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vysoká inflace vyděsila i ekonomy

Pečivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Inflace vyrazila vzhůru rychleji, než ekonomové čekali. Z říjnových čtyř procent se v listopadu zvýšila na pět, což je nejvyšší meziroční nárůst od roku 2001. Na informaci okamžitě reagovala česká měna, která prolomila hranici 26,00 Kč za euro.

Proti říjnu se ceny zvýšily o 0,9 procenta. Na zrychlení se podílely nejvíce vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů. "Listopadová inflace překonala veškerá tržní očekávání. Celkově je tak listopadová inflace 1,1 procentního bodu nad prognózou ČNB. Úrokové sazby tak půjdou nahoru," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

"Dnešní statistika byla šok. Musíme se přiznat, že s takto vysokým růstem cen jsme nepočítali ani v tom nejděsivějším scénáři," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Zdražování potravin, které už stojí o více než deset procent více než loni, jde podle analytika ČSOB Petra Dufka na vrub rostoucí poptávce po zemědělských komoditách v celém světě. Poptávku kromě asijských zemí podporuje nepříliš šťastně načasovaný nástup takzvaných biopaliv. "Plánovací zemědělská politika EU tak po řadě let zemědělských přebytků začíná přinášet přesný opak vedoucí k dražším potravinám," uvedl Dufek.

Již dnes je podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského téměř jisté, že po dalším cenovém šoku, který nastane na začátku příštího roku, se meziroční inflace vyhoupne nad šest procent. "Vedle zvýšení dolní sazby DPH a zdražení energií je rovněž nutné počítat s efektem zavedení poplatků ve zdravotnictví, který může k celkové inflaci přidat i půl procentního bodu," odhadl expert.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?