Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Vývozci chtějí levný proud

Ekonomika

  8:26
Praha - Stát by měl zlevnit elektřinu, aby nám nahradil ztráty způsobené posilující korunou. S tímto požadavkem přišli včera tuzemští exportéři sdružení v Asociaci exportérů. Členy asociace je přibližně padesátka firem, mezi které patří i automobilka Škoda Auto. Asociace včera vyzvala státní instituce, aby exportérům pomohly se vyrovnat se silnou českou měnou, která se pohybuje okolo rekordních úrovní oproti americkému dolaru i euru.

Kamiony. foto: Luboš Pavlíček ČTK

„Neustálé posilování kurzu koruny snižuje příjmy všech exportérů a v konečné platnosti zhorší jejich výsledky a posílí zvyšování nezaměstnanosti,“ říká prezident asociace Jiří Grund. Stát by tak podle Grunda měl zbrzdit nárůst cen elektřiny. „Máme jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, vyšší než ve Francii nebo Anglii,“ upozorňuje Grund, který dále uvádí: „Nechápu, proč stát jako většinový vlastník ČEZ nechá management zvýšit ceny energií za tři roky o více než padesát procent a nemá vlastně na rozhodování žádný praktický vliv.“ Návrh exportérů je však podle odborníků i ministra průmyslu a obchodu Martina Římana nereálný. „Vývoj cen elektřiny se odvíjí od vývoje cen v zahraničí a především v Německu,“ uvádí analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Růst cen navíc odráží nedostatek elektřiny v celé Evropě.

Proti trhu přitom nemůže jít ani stát, který ovládá energetický kolos ČEZ. „Stát jako jeden z vlastníků společnosti ČEZ nemůže moc dělat, protože zhruba třetinu vlastní soukromí investoři. Pro ně je elektřina zboží a chtějí co nejvyšší zisky,“ dodává Říman s tím, že individuální investoři by proti státním zásahům protestovali žalobami a arbitrážemi. Asociace se hodlá obrátit se svou výzvou rovněž na Českou národní banku a parlament.

Slovní útok proti koruně

Vývozce už v pondělí podpořila centrální banka v boji proti prudkému posílení české měny. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma pro agenturu Reuters uvedl, že si umí představit určité oslabení koruny vzhledem k tomu, jak se při prudkém posilování v minulých týdnech skoro „totálně zbláznila“.

Slovní intervence guvernéra se však minula účinkem. „Koruna na to nereagovala,“ sdělil Sklenář. Podle ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory je při pohledu na obchodování s korunou patrné, že vláda, ČNB ani různé výzvy posilující korunu nezastaví. Včera si banky prodávaly jedno euro za 27,9 koruny. Dolar pak stál zhruba jednadvacet korun. Za celý rok posílila koruna vůči euru o čtyři procenta a oproti dolaru dokonce o patnáct procent. „Posilování koruny je důsledkem toho, že se ekonomice daří,“ uvádí důvod Pikora.

Autoři: