Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. ledna 2010 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za měsíc přišlo o práci dalších 30 tisíc lidí. K tomu začínají růst ceny

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Situace, kterou ještě před rokem čekal málokdo, je tady. Práci hledá už přes půl milionu lidí a podmínky se stále nelepší. Nebude to tedy trvat dlouho a každý desátý Čech bude muset čekat fronty na úřadech práce. K vysoké nezaměstnanosti se teď navíc přidalo i zdražování.

Míra nezaměstnanosti v České republice v prosinci vzrostla už na 9,2 procenta z listopadových 8,6 procenta. V prosinci roku 2008 přitom činil podíl lidí bez práce 6,0 procenta.

Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí a jsou v souladu s očekáváním analytiků. Ke konci roku pracovní úřady evidovaly 540 tisíc uchazečů o zaměstnání. Meziměsíčně jich přibylo přes 30 tisíc a meziročně 187 tisíc.

Na jedno pracovní místo čeká až devadesát lidí

"V prosinci míra nezaměstnanosti dosáhla 9,2 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu pod naším odhadem i odhadem trhu," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, podle kterého je nadále největším problémem pracovního trhu nezaměstnanost absolventů škol a mladistvých.

Na jedno volné místo v současné době připadá v průměru 17,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Prostějov (87,9) Jihlava (75,6), Teplice (74,0), Děčín (71,9) a Znojmo (65,4).

Nejvíce zdražuje bydlení - až o desítky procent

K tíživé situaci na trhu práce se teď navíc přidala ještě inflace. Spotřebitelské ceny v prosinci po listopadovém meziročním růstu o 0,5 procenta opět vzrostly, a to o jedno procento. Růst ovlivnil zejména vývoj cen v dopravě.

"V první polovině roku by měla inflace kolísat kolem jednoho procenta, v druhé polovině se vydá na cestu vzhůru ke dvěma procentům, která jsou novým inflačním cílem ČNB," předpovídá vývoj cen David Marek ze společnosti Patria Finance.

Podle statistiků růst cen pohonných hmot v prosinci zrychlil na 15,7 procenta (ze 4,2 procenta v listopadu) v důsledku výrazného poklesu cen pohonných hmot v prosinci 2008.

Na růst cenové hladiny i nadále výrazně působily ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 11,4 procenta, tepla a teplé vody o 3,9 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o devět procent. Čisté nájemné vzrostlo o 19,4 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,6 procenta a v bytech s tržním nájemným o 4,6 procenta. Naopak ceny zemního plynu byly nižší o 11,6 procenta.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč