Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Za měsíc přišlo o práci dalších 30 tisíc lidí. K tomu začínají růst ceny

Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Situace, kterou ještě před rokem čekal málokdo, je tady. Práci hledá už přes půl milionu lidí a podmínky se stále nelepší. Nebude to tedy trvat dlouho a každý desátý Čech bude muset čekat fronty na úřadech práce. K vysoké nezaměstnanosti se teď navíc přidalo i zdražování.

Míra nezaměstnanosti v České republice v prosinci vzrostla už na 9,2 procenta z listopadových 8,6 procenta. V prosinci roku 2008 přitom činil podíl lidí bez práce 6,0 procenta.

Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí a jsou v souladu s očekáváním analytiků. Ke konci roku pracovní úřady evidovaly 540 tisíc uchazečů o zaměstnání. Meziměsíčně jich přibylo přes 30 tisíc a meziročně 187 tisíc.

Na jedno pracovní místo čeká až devadesát lidí

"V prosinci míra nezaměstnanosti dosáhla 9,2 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu pod naším odhadem i odhadem trhu," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, podle kterého je nadále největším problémem pracovního trhu nezaměstnanost absolventů škol a mladistvých.

Na jedno volné místo v současné době připadá v průměru 17,4 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Prostějov (87,9) Jihlava (75,6), Teplice (74,0), Děčín (71,9) a Znojmo (65,4).

Nejvíce zdražuje bydlení - až o desítky procent

K tíživé situaci na trhu práce se teď navíc přidala ještě inflace. Spotřebitelské ceny v prosinci po listopadovém meziročním růstu o 0,5 procenta opět vzrostly, a to o jedno procento. Růst ovlivnil zejména vývoj cen v dopravě.

"V první polovině roku by měla inflace kolísat kolem jednoho procenta, v druhé polovině se vydá na cestu vzhůru ke dvěma procentům, která jsou novým inflačním cílem ČNB," předpovídá vývoj cen David Marek ze společnosti Patria Finance.

Podle statistiků růst cen pohonných hmot v prosinci zrychlil na 15,7 procenta (ze 4,2 procenta v listopadu) v důsledku výrazného poklesu cen pohonných hmot v prosinci 2008.

Na růst cenové hladiny i nadále výrazně působily ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o 11,4 procenta, tepla a teplé vody o 3,9 procenta, vodného o 9,2 procenta a stočného o devět procent. Čisté nájemné vzrostlo o 19,4 procenta, v tom v bytech s regulovaným nájemným o 27,6 procenta a v bytech s tržním nájemným o 4,6 procenta. Naopak ceny zemního plynu byly nižší o 11,6 procenta.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!