11. prosince 2008 18:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zafixujte elektřinu a ušetříte 4 procenta

Martin Roman, šéf ČEZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman, šéf ČEZ. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Ušetříme v roce 2010 za elektřinu, nebo naopak proděláme? To je otázka, kterou už více než týden řeší celá Česká republika. ČEZ totiž minulé úterý nabídl svým zákazníkům speciální tarif, díky kterému si mohou zafixovat cenu elektřiny pro rok 2010. To znamená, že bez ohledu na vývoj ceny elektřiny bude mít klient záruku neměnné ceny.

Včera tuto nabídku největší tuzemský dodavatel elektřiny ještě „vyšperkoval“ prohlášením, že pokud si klient vybere fixaci, má zaručeno, že v roce 2010 zaplatí za elektřinu o čtyři procenta méně než v roce 2009.

Nakolik je tato nabídka pro lidi výhodná, ale nikdo z odborníků neví. „Je to riziko. Ceny komodit v současné době klesají. Nemáte ale žádnou záruku, zda půjdou ještě níž,“ řekl LN analytik finanční skupiny Atlantik Petr Novák.
Podobný názor zastává také analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Současná nabídka odpovídá cenovému vývoji. Můžeme samozřejmě polemizovat s cenou řekněme procento nahoru nebo dolů, ale zásadně nižší cena být nemohla, pokud by si ČEZ nechtěl sáhnout do vlastních marží,“ myslí si Hatlapatka. Sám generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman ale v minulých dnech uvedl, že nabídky fixace ceny elektřiny na rok 2010 využije.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.