Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zahraniční dluh se zvýšil o 114 miliard

PRAHA Zahraniční dluh České republiky se loni zvýšil o 114 miliard na 1,126 bilionu korun. Podle Pavla Sobíška z HVB Bank nemusí ani úroveň zadlužení, ani tempo jeho růstu budit žádné obavy.

Dluh v cizině odpovídá 38,4 procenta hrubého domácího produktu, na konci roku 2004 to bylo 37 procent. Za samotné poslední čtvrtletí se zadlužení zvýšilo o 12,7 miliardy korun. O výši dluhu informovala Česká národní banka.

"Úrovní ve výši 38,4 procenta HDP se Česko řadí ke středně zadluženým zemím, ale vzhledem k vysoké otevřenosti ekonomiky je tento ukazatel spíš nízký," uvedl Sobíšek.

Přírůstek zahraničního dluhu se soustředil do zvýšení závazků se splatností kratší než rok. "Jejich podíl na celkovém zadlužení činí 31 procent," uvádí ČNB.

Hlavním zdrojem růstu zahraničního dluhu v roce 2005 byly podle Sobíška obligace vydané vládou v evropské měně a větší podíl krátkodobých úložek tuzemských bank v zahraničí. "Celkově svědčí údaje o stabilní situaci v české ekonomice," uvedl analytik.

V meziročním zvýšení zahraničního dluhu byl patrný především růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru, zatímco zadluženost bankovního odvětví zaznamenala pouze mírný nárůst v souvislosti s růstem přijatých vkladů od zahraničních bank a nebankovních klientů. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB zaujímaly 24 procent celkového zadlužení. Růst zadlužení vládního sektoru se ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil.

Pokračovalo čerpání úvěru poskytnutého Evropskou investiční bankou na financování výstavby infrastruktury a byl čerpán zahraniční úvěr na regionální úrovni. Na celkovém stavu zadluženosti se vládní sektor podílel 20 procenty, což podle ČNB představuje meziroční nárůst o pět procentních bodů.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...