18. listopadu 2009 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zahraničních hostů přijíždí málo. Domácí cestovní ruch podporují Češi

Luxusním hotelům roste počet klientů i přenocování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusním hotelům roste počet klientů i přenocování | foto: Lidové noviny

PRAHA Tuzemské hotely a penziony navštěvuje stále méně zahraničních hostů. A když už přijedou, ubytují se na kratší dobu. Naopak Češi výsledky hotelů zlepšují.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve třetím čtvrtletí 4,3 milionu hostů. To znamená téměř o dvě procenta méně klientů než v loňském roce. Zároveň klesl počet přenocování hostů v tuzemských hotelech a penzionech, který klesl také o dvě procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ačkoli propad v cestovním ruchu pokračuje dál, jeho tempo alespoň zpomalilo a poklesy byly mírnější než ve druhém čtvrtletí. Důvodem je mírný nárůst počtu příjezdů i přenocování domácích turistů. Naopak dál pokračuje úbytek zahraničních klientů v tuzemských hotelech, jejich počet klesl téměř o 7 procent.

Nejlépe se daří luxusním hotelům
Nárůst počtu přenocování cizinců i Čechů zaznamenaly pouze čtyřhvězdičkové hotely. Hotely s pěti a zejména se čtyřmi hvězdičkami zaznamenaly nejvyšší počet hostů ve sledovaném období od roku 2000.

Naopak penziony měly v tomto časovém horizontu hostů nejméně.

V letošní třetím čtvrtletí klesla meziročně i obsazenost pokojů v hotelech a penzionech o 1,6 procentního bodu. Znamená to, že hotelové kapacity byly využity z poloviny a v případě penzionů byla plná jedna třetina jejich kapacity.

ČTK