Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zájem o proud zdarma roste, už ho má 8400 domácností

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Lidové noviny

PRAHA Nečekanou odezvu vyvolala v řadách nezaměstnaných nabídka společnosti ČEZ na odpuštění tří měsíčních záloh za elektřinu. Alespoň jeden měsíc bezplatného proudu už si užívá 8400 domácností, které tak ušetřily desítky milionů korun.

"To číslo mne svojí výší dost překvapilo. Z hlediska ČEZ je to marketingově velice úspěšná akce," nechal se slyšet analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák.

Od začátku března, kdy začala nabídka platit, do konce června přibylo na úřadech práce necelých 35 tisíc lidí. Akci využilo skoro sedm tisíc z nich, tedy každý pátý.

Jak se přihlásit o odpuštění záloh

* Nahlásit se na úřadu práce.
* Z internetových stránek
pojišťovny Kooperativa
stáhnout formulář Oznámení
o platební nevůli a odeslat
poštou nebo doručit osobně.
* S formulářem dodat
i potvrzení z úřadu práce
a kopii občanského průkazu.
* V případě problémů se
obrátit na speciálně zřízenou
linku 841 105 105.

Na tři měsíční zálohy zdarma přitom zdaleka nedosáhne každý. Musí jít o zákazníka ČEZ, který byl před ztrátou práce zaměstnán nejméně půl roku a za posledních dvanáct měsíců nebyl pro neplacení odpojen od sítě. Na úřadu práce se také musí přihlásit výhradně v období od začátku března do konce roku.

Dohromady se zatím lidé bez práce tímto způsobem vyhnuli platbám v hodnotě 38,5 milionu korun. Počty žadatelů se zvyšují stále rychleji a poptávka se přitom s blížícím se koncem roku zřejmě bude dál stupňovat.

"Závisí to hlavně na vývoji nezaměstnanosti a ta bude stoupat po zbytek roku. S tím se samozřejmě zhoršuje finanční situace lidí, kteří pak intenzivněji hledají možné úspory," popsal David Marek ze společnosti Patria Finance.

Nezaměstnanost se má do konce roku zvýšit ze stávajících osmi až na 9,5 procenta a v lednu pak zdolat desetiprocentní hranici. Tlak na rodinné rozpočty posílí i tradičně náročné svátky.

"Při informování našich klientů často spolupracujeme i s úřady práce. To, že se o naší protikrizové nabídce ví, dokazuje i stále rostoucí počet klientů, který ji využívá," komentovala to mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. Ne všichni žadatelé jsou však úspěšní a mnozí odešli s nepořízenou. "Zamítnuto bylo zatím asi pět procent žádostí," informoval Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa, která pro zákazníky ČEZ službu formou speciálního pojištění zajišťuje.

Odmítnuti jsou podle něj nejčastěji lidé, kteří o práci přišli dříve než v březnu, nebo ti, kteří chtějí výhodu získat po propuštění rodičů či dětí. K odpuštění záloh musí o práci přijít přímo plátce faktury, případně jeho manžel či manželka.

Firemní zákazníci si zase mohou odložit splatnost záloh za elektřinu o měsíc, což jim má uvolnit více finančních prostředků k podnikání. Akci doposud využilo asi 900 podniků. Podle podnikatelů by ale spíše prospělo zrušení záloh, aby firmy s propadem výroby platily skutečnou měsíční spotřebu, a ne stále stejně vysokou zálohu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!