Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zaraduje se lobby operátorů? Je EET v ohrožení? Co může změnit pád vlády

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Shutterstock

PRAHA Ohlášená demise vlády se může citelně dotknout života běžných lidí. Třeba kvůli tomu, že kabinet Bohuslava Sobotky – či jeho dočasná náhrada – už nebude mít potřebnou politickou sílu i vůli dotáhnout některé zákony či důležité personální změny.

Česko potřebuje například velmi brzy vybrat radu Energetického regulačního úřadu, která má obrovský vliv na budoucí ceny plynu či elektřiny. Zvládne to ministr průmyslu v demisi? Pád vlády může těšit i mobilní operátory. Nová podoba telekomunikačního zákona posilující postavení zákazníků, je totiž také v ohrožení.

Lidovky.cz přinášejí výčet témat a událostí, jejichž odklad či zrušení se můžou promítnout do vašich účtů.

Lepší život u operátorů

Demisi vlády by mohli nepříjemně pocítit zákazníci mobilních operátorů. Ti už se pomalu těšili, že ještě do konce volebního období projde novela zákona o elektronických komunikacích, která má výrazně posílit jejich postavení.

Například tím, že zamezí operátorům provádět svévolně jednostranné změny smluv nebo zkrátí přenos čísla k jinému poskytovateli.

Novela, kterou se operátorská lobby snaží shodit ze stolu, má silnou podporu stále ještě čerstvého ministra průmyslu Jiřího Havlíčka a jeho „digitálního“ náměstka Marka Ondrouška. Pokud by ministr v příštích týdnech skutečně své křeslo opustil, ztratí novela silného zastánce a může se stát, že nakonec projde bez předmětných ustanovení. Nebo vůbec.

Naděje pro odpůrce EET?

Zákon o elektronické evidenci tržeb prošel před mnoha měsíci a lidé už od prosince dostali povinně miliony účtenek. Po restauracích, hotelech či maloobchodnících mají přijít na řadu ještě dvě vlny. Existuje však teoretická možnost, že by lékaři, právníci či řemeslníci nemuseli tisk dokladů řešit.

Pokud by se konaly předčasné volby a neuspělo v nich hnutí ANO – hlavní iniciátor účtenkové revoluce – mohly by mít některé strany v hypotetické vládě tendenci zákon novelizovat a další vlny zastavit.

Elektronická evidence tržeb a e-shopy.

Čas by na to mít mohly: třetí fáze EET startuje 1. března 2018 (autoservisy, svobodná povolání, dopravci či výrobci potravin) a čtvrtá pak 1. června téhož roku (vybraná řemesla a výrobní činnosti – například kadeřnictví nebo výroba oděvů). Krajní možností je zrušení celého systému EET.

Zelená pro Uber?

Nejistý osud čeká i zákon o silniční dopravě. Ten se měl stát nástrojem legalizace mobilní aplikace Uber a jí podobných konkurentů tradičních taxislužeb. Jak už Lidové noviny ve středu informovaly, zastánci i odpůrci americké firmy v těchto dnech finišují s pozměňovacími návrhy. Jejich politická podpora je však už nyní značně roztříštěná.

Na program sněmovního hospodářského výboru se novela měla podle původního plánu dostat až na konci května. Zda-li se tak nyní stane, je ve hvězdách. Lidé, kteří se s Uberem chtějí podle litery zákona svézt nebo si jeho prostřednictvím coby amatérští řidiči legálně přivydělat, se tak budou muset obrnit trpělivostí.

Kdo určí ceny za energie

Ministr průmyslu Jiří Havlíček má za úkol vybrat lidi, kteří budou rozhodovat o ceně energií. Má navrhnout vládě jména do nově zřízené rady Energetického regulačního úřadu. Právě ti budou rozhodovat, kromě jiného, o tom, kolik domácnosti platí v regulované části ceny za elektřinu a plyn.

Rada má začít fungovat od prvního srpna letošního roku, kdy končí mandát stávající předsedkyni úřadu Aleně Vitáskové. Právě ta nový způsob vedení regulátora trhu s energiemi kritizovala. Podle ní změna otevře dveře lobbistům a zájmům regulovaných společností.

,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...