17. ledna 2009 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zdražování benzinu končí, zatím

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Skokový nárůst cen pohonných hmot na počátku týdne byl jen zpožděnou reakcí na zdražení ropy.

Zdražení benzinu a nafty, které motoristé zaznamenali tento týden na čerpacích stanicích, by v dohledné době mělo být poslední. Pumpaři tím jen se zpožděním reagovali na skokový nárůst velkoobchodních cen pohonných hmot. V dalším týdnu se už očekává stagnace, nebo dokonce pokles cen benzinu a nafty.

Zdražení až o dvě koruny
Motoristé zhýčkaní rekordně nízkými cenami se tento týden dočkali nepříjemného překvapení. Pohonné hmoty během úterý a středy skokově podražily, v některých případech až o dvě koruny. Podle údajů společnosti CCS, která dlouhodobě sleduje cenový vývoj pohonných hmot, průměrná cena benzinu Natural 95 od pondělí 12. ledna povyskočila o 1,34 koruny. Nafta v průměru zdražila o 1,28 koruny.

Takto razantní zdražení zarazilo také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se začal o cenový skok prodejců pohonných hmot zajímat. „Zjistili jsme, že je vše v pořádku a že pumpaři neporušili žádný zákon. Pouze s určitým zpožděním do svých cen promítli zdražení vstupů od českých rafinerií,“ uvedl včera předseda úřadu Martin Pecina.

Stejná slova je možné slyšet i od analytiků. „Hlavním viníkem zdražování v tomto týdnu je nárůst cen paliv na rotterdamské burze už na počátku tohoto roku. Od nich se odvíjí i ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Pumpaři přitom vždy reagují s týdenním až dvoutýdenním zpožděním,“ vysvětlil analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Zatímco 2. ledna letošního roku se severomořská ropa Brent obchodovala za 47 dolarů za barel (asi 159 litrů), 5. ledna to bylo už 54 dolarů. Na to promptně reagovaly ceny benzinu na rotterdamské burze, které od druhého do pátého ledna povyskočily o 1,66 koruny za litr (v přepočtu). A právě tento cenový skok promítli čeští pumpaři na počátku tohoto týdne. Například největší síť čerpacích stanic Benzina zdražila na řadě míst Česka zhruba o dvě koruny. Podobně se zachovaly i konkurenční čerpací stanice.

Ceny by měly zase klesat
Analytici ale upozorňují, že pro další zdražování zatím nemají pumpaři důvod. „Vzhledem k tomu, že ceny ropy opět padají a pohybují se kolem hranice 40 dolarů za barel, očekával bych příští týden stagnaci cen a potom zase pokles dolů,“ řekl Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus.

Podle údajů společnosti CCS se litr benzinu Natural 95 prodává po posledním zdražení v Česku průměrně za 23,57 koruny. Nafta pak průměrně stojí 25,23 koruny. I přes zmíněný cenový skok jsou ceny pohonných hmot stále nízko a jsou pořád pod průměrem, který platil pro polovinu prosince loňského roku. Již tou dobou se hovořilo o rekordně nízkých cenách, které motoristé ani nepamatují. Za současné ceny totiž řidiči tankovali naposledy na počátku roku 2002.

Na celkovou spotřebu benzinu a nafty ale nízké ceny nemají zásadní vliv. „V celkovém objemu spotřebovávají motoristé přibližně stále stejné množství pohonných hmot. Vloni v létě, když byly ceny benzinu a nafty naopak rekordně vysoké, lidé u stojanů čerpacích stanic jen více nadávali. Nyní už nadávat nemusejí,“ řekl Ivan Indráček ze Společenství čerpacích stanic.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!