Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První klient se domáhá náhrady na státu kvůli krachu cestovky

Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Je to obvyklý scénář, který se objevuje zas a znovu. Lidé si zaplatí zájezd a těší se na dovolenou. Té se ale nedočkají nebo si ji neužijí celou, protože cestovní kancelář mezitím zkrachuje, a jejich peníze zmizí v nenávratnu. Nezískají pak ani plné odškodnění od pojišťovny. První z nich se teď ale rozhodl bránit a domáhá se náhrady škody na českém státu.

Advokátní kancelář Jana Kalvody odeslala jménem jednoho z klientů loni zkrachovalé I. Parkam Holidays Ministrestvu pro místní rozvoj ČR výzvu k náhradě škody. "Všichni klienti I.Parkam Holidays dostali od pojišťovny pouze 58 % z částky, které vynaložili za neuskutečněnou dovolenou." řekl serveru Lidovky.cz Jan Kratochvíl z občanského sdružení Krachy cestovek.

"V tomto případě činí pohledávka  cca 10 000 Kč. Další výzvy by měly následovat, celkově se jedná o částku až 1,5 milionu korun," uvedlo v pondělí sdružení.

A to kvůli údajně špatnému zákonu. „Registrujeme několik stovek lidí, kteří přišli o peníze kvůli tomu, že stát nezajistil důsledné přenesení evropské směrnice do českého právního řádu,“ uvedl Jan Kratochvil ze sdružení. Na to se obracejí lidé, kteří nedostali od zkrachovalých cestovních kancelářích to, za co zaplatili. A náhrady se nedočkali ani od pojišťovny.

Nezbyla ani koruna

Mezi nimi jsou klienti loni zkrachovalých cestovních kanceláří I. Parkam Holidays a Vivamonde, ale také velká skupina lidí, které připravil o peníze letošní krach CK BG Travel, uvedlo sdružení.

„Nikdo z nich se kvůli špatnému zákonu nedočkal plného odškodnění od pojišťovny. Na klienty BG Travel, kteří neodjeli na zaplacené zájezdy, dokonce nezbyla ani koruna. Všechny peníze z pojistky spolykala repatriace turistů uvízlých v zahraničí,“ popsal Kratochvil.

ČTĚTE VÍCE:

Současně řekl serveru Lidovky.cz, že sdružení v současnosti zastupuje 231 klientů. Na státu chtějí požadovat dohromady zhruba 1,5 milionu korun.

„Podle našich propočtů ale turisté přišli za 12 let účinnosti zákona o podnikání v cestovním ruchu, který není v souladu s evropskou legislativou, o mnohonásobek této částky,“ dodal Kratochvil.

"Zákon je dostatečný"

Mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková řekla serveru Lidovky.cz, že žádnou takovou výzvu zatím úřad neobdržel. "Nicméně se domníváme, že zákon (Zákon č. 159/1999 Sb.- pozn. red.) vzhledem k tomu, že platí 12 let a že vychází z pravidel Evropské unie, je dostatečný," uvedla mluvčí.

V současné době se podle ní připravuje novela, která by i na základě událostí z letošního léta, měla některé paragrafy mírně upravit. "Domníváme se ale, že zákon jako takový je v pořádku a že není důvod pro nějaká odškodnění," doplnila. Odškodnění podle ní musí klient chtít po cestovní kanceláři nebo pojišťovně.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!