Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

První klient se domáhá náhrady na státu kvůli krachu cestovky

Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrodružná dovolená - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Je to obvyklý scénář, který se objevuje zas a znovu. Lidé si zaplatí zájezd a těší se na dovolenou. Té se ale nedočkají nebo si ji neužijí celou, protože cestovní kancelář mezitím zkrachuje, a jejich peníze zmizí v nenávratnu. Nezískají pak ani plné odškodnění od pojišťovny. První z nich se teď ale rozhodl bránit a domáhá se náhrady škody na českém státu.

Advokátní kancelář Jana Kalvody odeslala jménem jednoho z klientů loni zkrachovalé I. Parkam Holidays Ministrestvu pro místní rozvoj ČR výzvu k náhradě škody. "Všichni klienti I.Parkam Holidays dostali od pojišťovny pouze 58 % z částky, které vynaložili za neuskutečněnou dovolenou." řekl serveru Lidovky.cz Jan Kratochvíl z občanského sdružení Krachy cestovek.

"V tomto případě činí pohledávka  cca 10 000 Kč. Další výzvy by měly následovat, celkově se jedná o částku až 1,5 milionu korun," uvedlo v pondělí sdružení.

A to kvůli údajně špatnému zákonu. „Registrujeme několik stovek lidí, kteří přišli o peníze kvůli tomu, že stát nezajistil důsledné přenesení evropské směrnice do českého právního řádu,“ uvedl Jan Kratochvil ze sdružení. Na to se obracejí lidé, kteří nedostali od zkrachovalých cestovních kancelářích to, za co zaplatili. A náhrady se nedočkali ani od pojišťovny.

Nezbyla ani koruna

Mezi nimi jsou klienti loni zkrachovalých cestovních kanceláří I. Parkam Holidays a Vivamonde, ale také velká skupina lidí, které připravil o peníze letošní krach CK BG Travel, uvedlo sdružení.

„Nikdo z nich se kvůli špatnému zákonu nedočkal plného odškodnění od pojišťovny. Na klienty BG Travel, kteří neodjeli na zaplacené zájezdy, dokonce nezbyla ani koruna. Všechny peníze z pojistky spolykala repatriace turistů uvízlých v zahraničí,“ popsal Kratochvil.

ČTĚTE VÍCE:

Současně řekl serveru Lidovky.cz, že sdružení v současnosti zastupuje 231 klientů. Na státu chtějí požadovat dohromady zhruba 1,5 milionu korun.

„Podle našich propočtů ale turisté přišli za 12 let účinnosti zákona o podnikání v cestovním ruchu, který není v souladu s evropskou legislativou, o mnohonásobek této částky,“ dodal Kratochvil.

"Zákon je dostatečný"

Mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková řekla serveru Lidovky.cz, že žádnou takovou výzvu zatím úřad neobdržel. "Nicméně se domníváme, že zákon (Zákon č. 159/1999 Sb.- pozn. red.) vzhledem k tomu, že platí 12 let a že vychází z pravidel Evropské unie, je dostatečný," uvedla mluvčí.

V současné době se podle ní připravuje novela, která by i na základě událostí z letošního léta, měla některé paragrafy mírně upravit. "Domníváme se ale, že zákon jako takový je v pořádku a že není důvod pro nějaká odškodnění," doplnila. Odškodnění podle ní musí klient chtít po cestovní kanceláři nebo pojišťovně.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany
TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany

Saský Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem Německa. Je to typické horské městečko s parádními sjezdovkami na Fichtelbergu. Na co všechno se můžete těšit a jak jsou zdejší hotely připraveny na rodiny s dětmi?