23. června 2014 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zloději kovů to budou mít těžší, vláda plánuje přitvrdit

Sběr kovového odpadu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sběr kovového odpadu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Dva chlapci, kteří bez poranění v pondělí přečkali pád do studny,měli štěstí. Zachránila je odvážná učitelka. Případ opět upozornil na nebezpečné zloděje kovů. Obec tvrdí, že studna byla částečně zabezpečena i železným krytem, jenže ten někdo ukradl. Policie sice podle serveru iDNES zpochybňuje, že by tam železo původně bylo, ale to nic nemění na tom, že krádeže kovů mohou mít i fatální následky. A i kdyby kryt někdo skutečně ukradl a policie by prohledávala sběrny, vůbec by nebylo jisté, že uspěje.

Sběrnám sice zákon nařizuje evidovat zákazníky, ale jejich provozovatelé často zákon nedodržují nebo provozují sběrnu načerno. Vláda by to ráda změnila. „Není to klišé, skutečně je to naše priorita,“ řekl LN ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO). Příslušný zákon sice ministr ještě psát nezačal, už teď na něj ale tlačí i premiér Bohuslav Sobotka, aby si pospíšil.

Starostové ze Šluknovska

Nedávno se na Sobotku obrátila skupinka starostů ze Šluknovska s prosbou, aby také prosadil takovou změnu zákona, která by krádežím zabránila nebo je aspoň omezila. „Mnoho veřejného a soukromého majetku končí ve sběrnách kovového odpadu a to je potřeba vyřešit například tím, že bude hrazen pouze bezhotovostními platbami nebo že tyto sběrny budou sloužit primárně pro potřeby podnikatelských subjektů,“ řekl v rozhovoru pro LN premiér.

Ministr Brabec slibuje, že na Sobotkova doporučení dá. „Rozhodně jsem pro zpřísnění, ale nechci tady teď říkat, že to budou právě tyto dvě změny. Chceme se nejdříve poradit s legislativci a přizveme i zástupce Svazu měst a obcí,“ zavázal se Brabec.

Původně chtěla vláda komplexní změnu zákona o odpadech nechat až na příští rok. Práce na novele, která by se týkala zpřísnění podmínek pro sběrny, ale nejspíš urychlí. Podle Brabce je možné, že ji poslanci projednají už na podzim.
Sběrači kovů v Česku ročně ukradnou materiál za desítky milionů korun, nejvíce v sociálně slabých regionech.

Otevřený dopis premiérovi

„Šel jsem nedávno z práce domů a vidím další tři chybějící kanalizační výpusti. Ráno v sobotu si chci pospat a mí romští sousedé v půl sedmé rozřezávají lednici. Nemáme na ně žádné páky,“ postěžoval si před časem LN starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. Právě on je autorem dopisu, ve kterém premiéra on a další starostové ze Šluknovska vybízejí, aby kabinet připravil takové zákony, které by pomohly krádeže alespoň omezit.
„Starostové na mnoha místech upozorňují na to, že různí nenechavci takto likvidují veřejný a soukromý majetek,“ přiznal premiér, který do neklidného regionu vyslal tři ministry, aby starosty ujistil, že jejich problémy nebere kabinet na lehkou váhu. Právě na tomto květnovém setkání zazněl slib, že se vláda pokusí problém s mizejícím kovovým odpadem vyřešit.

„Navrhoval jsem panu ministru Brabcovi, v jehož gesci je novela zákona o odpadech, aby zvážil kombinaci dvou prvků: bezhotovostní platby a výkup pouze od podnikatelských subjektů s tím, že občané, kteří nemají živnostenské oprávnění, by mohli vozit kovový odpad do sběrných dvorů,“ dodal premiér v rozhovoru pro LN.

ČTĚTE TAKÉ:

Některá města a obce už ale nevydržely čekat na nový zákon a pokusily se se zloději kovového odpadu bojovat po svém. Třeba v Bohumíně zastupitelé schválili vyhlášku, podle níž budou místní obyvatelé moci od ledna příštího roku odevzdávat kovy a papír pouze do městských sběrných dvorů, a to zdarma. Kovy nebude možné dávat k výkupu do komerčních sběren.

„Uvědomujeme si, že neřešíme příčinu, ale následek. Nechtěli jsme však sedět se založenýma rukama. Naši strážníci řeší denně krádeže kovů a podle statistik vykoupí bohumínské sběrny za čtvrt roku 500 tun kovů. Sběrači s kradenými věcmi cestují i do sběren v okolních městech. Aby naše opatření mělo smysl, musí se rozšířit i do okolních měst,“ komentoval změnu pravidel místostarosta Lumír Macura (ČSSD).
Ministr Brabec nevyloučil, že se při psaní novely o odpadech bude inspirovat právě Bohumínem.

Kateřina Eliášová, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz