Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Ukrajina přidala na seznam válečných sponzorů výrobce cukrovinek Mondeléz

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NACP) zařadila na seznam mezinárodních sponzorů války americkou nadnárodní cukrářskou, potravinářskou a nápojovou společnost Mondeléz International. NACP o tom informovala na Facebooku, uvádí Ukrinform.
  14:16

„Po zahájení ruské války opustilo Rusko mnoho podniků, kterým záleží na jejich pověsti. To však není případ společnosti Mondeléz International. Její manažery zřejmě neznepokojuje skutečnost, že odváděním značných daní do státního rozpočtu Ruska společnost přispívá k zásobování armády agresora,“ zdůraznila NACP.

Produkty Mondelez

Podle agentury zájmy společnosti, která má roční obrat přibližně 26 miliard dolarů (572 miliard korun) a působí ve 160 zemích, zastupuje na ruském trhu společnost Mon’delis Rus LLC, která má tři továrny.

Závod Bolševik vyrábí krekry Yubileynoye, Oreo, Barny Bear a Tuc, závod Pokrova vyrábí Alpen Gold, Vozdushniy, čokoládu Milka a tyčinku Picnic a závod ve Velkém Novgorodu žvýkačky Dirol a kapky Halls. Společnost je lídrem na trhu cukrovinek v kategoriích čokoláda, čokoládové bonbony a sušenky. V kategorii žvýkaček a karamelů jí patří druhé místo.

Na konci vojenského roku 2022 činil zisk ruské pobočky Mondelez International 339 milionů dolarů (meziročně +303 procent) při tržbách přes jednu miliardu dolarů (meziročně +38 procent). Společnost odvedla do rozpočtu agresora na daních více než 61 milionů dolarů.

Přidáte se k bojkotu a přestanete kupovat výrobky Mondeléz?

celkem hlasů: 3381

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 2. června 2023. Anketa je uzavřena.

ANO2144
NE1054
Jejich produkty nekupuji od začátku války183

„To je suchá finanční statistika měřená životy ukrajinských dětí, které už nikdy neochutnají medvídka Barnyho. Po ruské invazi na Ukrajinu zaslali zaměstnanci společnosti Mondeléz v pobaltském regionu, zahrnujícím Litvu, Lotyšsko a Estonsko, petici generálnímu řediteli společnosti Dirku Van de Putovi s žádostí o zastavení veškerých obchodů v Rusku, na což Mondeléz oficiálně reagovalo oznámením o pozastavení nových investic a reklamy v Rusku. Soudě podle finančních ukazatelů však ruský trh zůstává pro společnost perspektivní,“ dodala NACP.

Agentura rovněž upozornila na skutečnost, že společnost Mondeléz veřejně inzeruje svou charitativní pomoc dětem postiženým ruskou invazí na Ukrajinu. Zároveň však rozšiřuje své aktivity v agresorské zemi a nadále odvádí do jejího státního rozpočtu značné finanční prostředky, které jsou mimo jiné vynakládány na rakety, jež zabíjejí ukrajinské děti, doplnila NACP.

V České republice společnost Mondeléz International (dříve Kraft Foods) působí od roku 1992, a je součástí americké korporátní společnosti Mondeléz International Inc Společnost Mondeléz je na českém trhu zastoupena značkami Milka, Oreo a dalšími. Mondeléz také koupil opavskou Opavii a slovenské Figaro a pokračuje v prodeji pod těmito tradičními českými značkami jako jsou Disko, Fidorka, Brumík, Kolonáda, bonboniéra Tatiana a další cukrovinky.

Jak bylo oznámeno, na seznam mezinárodních sponzorů války již bylo zařazeno 26 mezinárodních společností například korporace Procter & Gamble, Metro nebo Bonduelle.

Ovšem na ruském trhu zůstávají také další velké korporace, kterým se zatím nedaří odejít. Výrobce tabákových produktů Philip Morris uvedl, že své ruské působení chtěl ukončit už koncem loňského roku. Dosud ale k tomu nedostal souhlas ruské protistrany.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!