Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moneta zvětšuje svůj tržní podíl. Koupí Wüstenrotu získala vklady ve výši 50 miliard korun

Ekonomika

  11:07
Praha - Čtvrtá největší banka v Česku Moneta Money Bank kupuje v přepočtu za zhruba 4,6 miliardy korun hypoteční banku a stavební spořitelnu Wüstenrot. Akcie Monety po oznámení obchodu rostly.

Šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný foto: Moneta Money BankLidovky.cz

Jen pár měsíců poté, co ztroskotaly námluvy mezi Monetou Money Bank a společnostmi ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera – Air Bank a Home Creditem –, se vydala Moneta na nákupy. Ve čtvrtek oznámila, že pohltí tuzemský Wüstenrot.

Moneta nebyla jediná, kdo měl zájem o koupi finanční instituce, která se specializuje na produkty spojené s úvěrováním bydlení. Už v říjnu informoval odborný server Mergermarket, že se kolem Wüstenrotu ochomýtá hned pět zájemců. Kromě Monety měla mít zájem i Česká spořitelna, rakouská Raiffeisen Bank International, menší hráč na našem trhu Expobank a italská skupina UniCredit Group. Nakonec však koncem listopadu přišla zpráva, že jedinou bankou, jež bude o koupi Wüstenrotu jednat, je právě Moneta.

Moneta - infografika.

„Jsme nesmírně vděční za tuto příležitost a vynaložíme veškerou snahu, aby Moneta dále posilovala svou pozici na trhu retailového bankovnictví v České republice,“ uvedl v pátek generální ředitel Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Klientů se změna nedotkne

Moneta akvizicí získá na 400 tisíc klientů. Jenže je možné, že se klienti Monety a Wüstenrotu překrývají. Ani jedna z bank však nechtěla sdělit, kolik takových klientů je. Nákupem rovněž čtyřka tuzemského bankovního trhu získá vklady ve výši asi 50 miliard korun a zdvojnásobí svůj podíl na trhu hypotečních úvěrů ze tří procent na asi dvojnásobek.

Samotných klientů se změna patrně moc nedotkne. „Pro stávající klienty Wüstenrotu se nyní nic nemění a stejně tak ani po vlastním vypořádání či ukončení transakce. Veškeré obchodní vztahy, smlouvy a podmínky zůstávají samozřejmě nezměněny,“ ujišťuje mluvčí Wüstenrotu Martina Lambert. „V budoucnu díky začlenění se do skupiny Moneta budou mít naši klienti naopak přístup k dalším zajímavým produktům a službám, které dnes Wüstenrot ve svém portfoliu nemá,“ doplnila.

Co bude se značkou Wüstenrot, se zatím neví. „V tuto chvíli studujeme všechny možné varianty. Rozhodnutí bychom rádi učinili do konce února. Velmi rádi bychom ale zachovali hlavní heslo Wüstenrotu Řešení vašeho bydlení, ve kterém spatřujeme velkou hodnotu,“ uvedla mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Reklama stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot.

Od oznámení exkluzivity vyjednávání 29. listopadu posílily akcie Monety o 9,8 procenta. Od začátku roku si pak připsaly více než 16 procent. Důvodů, proč cena akcií Monety roste, je přitom několik.

„Jedním z nich je mimořádná valná hromada, která schválila výplatu pololetní dividendy. Dalším důvodem je možný zpětný odkup akcií ze strany banky – to je vždy pozitivní z hlediska ceny akcií. Zároveň, koupě Wüstenrotu za 4,6 miliardy korun je dobrá koupě,“ řekl LN menšinový akcionář Monety a investor Jaroslav Šura.

„Pan Spurný řekl, že akvizice neohrozí předpokládanou dividendu pro roky 2019, 2020 a dále, že je předpoklad dokonce navyšování dividendy proti původním předpokladům,“ popisuje finančník Tomáš Hlaváč další z důvodů, proč se akciím daří.

Cena transakce však není všechno. Podle Šury bude poměrně důležité i to, jakou dividendu si vyplatí stávající majitel Wüstenrotu, německý koncern Wüstenrot & Württembergische AG.

Výnosný český trh

To, že Moneta kupuje banku, však neznamená, že se sama nemůže stát cílem akvizice. Naopak může jít o snahu zatraktivnit banku, která jako jediná z velkých bank v Česku nemá žádného majoritního akcionáře, jako je třeba skupina Erste v případě České spořitelny.

Český bankovní sektor patří v evropském kontextu k těm nejvýnosnějším. Podle statistik Evropské bankovní federace činila v loňském roce návratnost vlastního kapitálu (ROE) u nás 13,3 procenta. To znamená, že na každé vložené koruně vydělali akcionáři finančních domů více než 13 haléřů. Více je to už jen v Maďarsku či Rumunsku.

„Myslím si, že koupit Monetu by dávalo smysl nějakému zahraničnímu hráči, který tu nepůsobí nebo chce rozšířit svůj stávající byznys,“ dodal Šura s tím, že jen doufá, že už se banka nevrátí k jednacímu stolu s Kellnerem.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat