Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morálka nesnese odkladu, prohlásil Paroubek

Evropa

  18:57
PRAHA - Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes vysvětloval evropským socialistům, proč shodil vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS). K rozhodnutí váhající sociální demokraty podle něho přiměla kauza evropských dotací poslance Petra Volfa a to, že se při ní angažovali premiér a jeho přítel Marek Dalík.

Jiří Paroubek foto: Viktor Chlad

Dlouhodobých důvodů však bylo mnohem víc, prohlásil Paroubek na dnešním pražském zasedání předsedů sociálnědemokratických a socialistických frakcí národních parlamentů států Evropské unie.

ČSSD podle Paroubka váhala, zda má vládu shodit několik týdnů před koncem českého předsednictví Evropské unii. Současně ale dodal, že "morálka nesnese odkladu". Sociální demokraté si podle něho nedovedli představit, že by byli důvěryhodní pro voliče, kdyby v takové situaci vládu tolerovali.

Firma bývalého poslance ČSSD Wolfa dostala v letech 2005 až 2007 od ministerstva životního prostředí na dva projekty na podporu životního prostředí přes 11 milionů korun. Sociální demokraté nyní tvrdí, že Wolf část z nich defraudoval. Česká televize připravovala o kauze reportáž, jejíž odvysílání se pokusil odvrátit premiérův spolupracovník Dalík.

Topolánek později přiznal, že Dalíka požádal, aby se ve Wolfově kauze angažoval.

Dlouhodobými důvody pro vyslovení nedůvěry vládě podle Paroubka bylo to, že vláda vznikla díky politickým přeběhlíkům, už od loňského podzimu neměla podporu ve sněmovně, byla ohrožena nezávislost justice v souvislosti s údajnou korupční kauzou vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, kabinet nebyl s to řešit důsledky krize a v neposlední řadě se vláda snažila neoprávněně krátit rozpočty krajů.

Šéf opozice naopak vyzvedl, že se po svržení vlády podařilo spojit vládní a sociálnědemokratická opatření proti dopadům hospodářské krize, která, jak se ukázalo, jsou kompatibilní. Navíc se daří v krátkém čase sestavit úřednickou vládu, uvedl.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat