„Empétrojka“ je mrtvá. Nebo si to alespoň myslí její tvůrci. Populární formát pro uchovávání a přehrávání hudby doplácí na rozvoj nových techologií a streamovacích služeb typu Spotify, kdy lidé stále častěji hudbu fyzicky nevlastní, ale jednoduše si jí přehrávají z obřích online knihoven.
Novinky z veletrhu v Barceloně: Mobil, který svítí do rytmu, i ‚digitální‘ auta![]() |
Za vznikem MP3 stál tým německého vědce Karlheinze Brandenburga, ředitele pobočky Frauenhoferova ústavu pro mediální komunikaci v Ilmenau, který jej světu poprvé představil v roce 1993. Novinka umožnila při zachování poměrně vysoké kvality zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu. Skutečný boom pak přišel s rozvojem internetu, kdy se MP3 stala hlavním nástrojem pro legální i nelegální šíření hudby.
Právě Fraunhoferův institut teď ale po 24 letech oznámil, že končí svůj licenční program pro patenty spjaté s MP3. Podle institutu sice je tento formát stále oblíbený mezi uživateli, v současnosti jej už ale překonávají mnohem efektivnější a rozvinutější audio kodeky.
Osud Walkmanu
„Většina nejmodernějších mediálních služeb, jako je streamování nebo televizní a rozhlasové vysílání, používá moderní kodeky ISO-MPEG, jako je například rodina AAC (Advanced Audio Coding) nebo v budoucnosti MPEG-H. Ty nabízí více funkcí a vyšší kvalitu zvuku při mnohem nižších přenosových rychlostech než v případě MP3,“ uvedl v oznámení Fraunhoferův institut.
Dotykové displeje jsou jen nutné zlo. Svět budoucnosti je upovídaný![]() |
V praxi to znamená, že uživatelé sice budou moci „empétrojky“ dále poslouchat, bez podpory průmyslu se však už nedočkají žádných inovací a tato platforma tak postupně zahyne. Přenosné i stolní MP3 přehrávače, které ještě před pár lety patřily k nejočekávanějším vánočním dárkům, tak budou patřit spíš mezi sběratelské kousky.
Samotný Fraunhoferův institut na tom nijak škodný nebude. Stojí totiž i za nástupnickým formátem AAC, který dnes hojně využívají služby jako iTunes, YouTube a další. Zásluhy za revoluci v poslechu hudby, kterou MP3 způsobil, však tomuto formátu už nikdo nevezme.