Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum socialistických vozů: mají i škodu Klause

Ekonomika

  7:00
KOZOVAZY - V Kozovazech u Prahy v neděli otevřeli Muzeum socialistických vozů. Návštěvníky, kteří si přijeli prohlédnout auta, jimiž se jezdilo před rokem 1989, vítal už před areálem loni opraveného rodinného penzionu Lony příslušník Veřejné bezpečnosti v dobové uniformě. Uvnitř pak návštěvníci našli tři desítky vozů, k vidění byly převážně škodovky, dacie a žiguli. Nejzajímavějším exponátem je Škoda 120L, kterou kdysi vlastnil prezident Václav Klaus.

Škoda 1203 sloužila i jako pohřební vůz foto: ČTK

Muzeum našlo zázemí přímo v areálu penzionu, který vznikl citlivou rekonstrukcí statku z 18. století. Výstavní prostory jsou v původních stodolách postavených na počátku 20. století.

ČTĚTE TAKÉ:


"Areál jsme opravili a zůstaly tady nevyužité prostory. Pak jsme vymysleli s Jiřím Hladíkem toto muzeum, které se na vesnici hodí," uvedl majitel penzionu Jaroslav Lonský.

Návštěvníci si mohou v muzeu prohlédnout výběr vozů, které ještě v nedávné minulosti běžně jezdily po českých silnicích. "Je to dobré místo, aby sem lidé mohli přivézt své děti nebo vnuky, ukázat jim auta a vyprávět o tom, jak kdysi měli žigulíka nebo 'tisícovku'. Tady je to možné všechno ukázat," uvedl Jiří Hladík.

Muzeum nabízí stálou expozici aut, do které zapůjčil vozidla sběratel Ladislav Hrubý. Sbírka obsahuje 30 vozů vyrobených od roku 1965 do roku 1988. Vozidla se budou průběžně doplňovat a obměňovat.

"Máme ucelenou sbírku takzvaných zadomotorů počínaje (škodou) tisícovkou a konče stotřicítkou," řekl Hrubý. K vidění jsou ale i sportovní škodovky, auta ruské výroby, rumunská dacia a německý trabant a wartburg.

Škoda Garde (vlevo) a Škoda 120 GLS, každý ji chtěl...

Nejzajímavějším exponátem je Škoda 120L z roku 1986, kterou do roku 1989 vlastnil prezident Václav Klaus. Má původní žlutý lak a na kapotě je prezidentův autogram. "Auto mi nabízel před lety kamarád, nechtěl jsem ho. Když mi ale řekl, že patřilo prezidentovi, tak jsem si ho rád vzal a dal do pořádku," uvedl Hrubý. Prezident se se svým vozem po 22 letech setkal letos ve Smržovce při své cestě Libereckým krajem.

Mnoho z vystavených aut "hraje" v českých seriálech, jako je Zdivočelá země, Vyprávěj, Ordinace v růžové zahradě II. nebo ve filmu Sama v čase normálnosti.

Autoři muzea plánují také organizovat projížďky ve vybraných automobilech a chystají se provozovat půjčovnu. Příští rok na jaře mají v plánu rozšíření expozice o menší stálou výstavu anglických veteránů značek Jaguar a Lotus.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat