Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mzdy rostou nejpomaleji za 8 let

Ekonomika

  20:44
PRAHA - V Česku je stále draho. Kupní síla Čechů se sice zatím nezmenšuje, ale neustávající nárůst cenové hladiny způsobuje, že reálné mzdy občanů rostou nejpomaleji za posledních osm let.

Ilustrační foto foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

A pakliže se inflaci do konce roku nepodaří výrazněji „zkrotit“, hrozí, že reálné mzdy v příštím roce by již mohly v důsledku inflace klesat. Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu inflace v červenci vzrostla meziročně na 6,9 procent z červnových 6,7 procenta.

Za rostoucí inflací stojí především zvyšování cen zemního plynu, cigaret nebo dovolených. Plyn během letošního roku zdražil o dvacet sedm procent a cigarety o dvanáct procent. „V červenci se na plné obrátky rozjíždí turistická sezona a s ní přicházejí vyšší ceny zájezdů cestovních kanceláří a dražší ubytování v hotelech.“ doplnil hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Čechy vysoká inflace zatím znepokojovat nemusí
Čechy však zatím relativně vysoká míra inflace nemusí znepokojovat, protože jejich mzdy rostou ještě vyšším tempem. Za první čtvrtletí vzrostla průměrná mzda o 10,4 procenta. Reálné mzdy, tedy mzdy očištěné od inflace, ale ve stejném období vzrostly pouze o 2,8 procenta.

Na budoucí vývoj inflace a mezd však mezi ekonomy panují odlišné názory.
Podle některých analytiků by vysoká míra inflace mohla již v příštím roce začít snižovat reálné příjmy občanů. Hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikor upozornil, že v roce 2009 nebudou firmy a podniky zvládat zvyšovat mzdy podobným tempem jako letos.

Inflace už má svůj vrchol za sebou
To se může týkat především exportně orientovaných firem, kterým vzrostly náklady vlivem prudkého posilování koruny v posledním roce. Naopak guvernér České národní banky Zdeněk Tůma při svém čtvrtečním komentáři ohledně možného vývoje inflace uvedl, že budoucí růst mezd může předčit očekávání a může tlačit inflaci nahoru.

Ekonomové odhadují, že inflace má svůj vrchol za sebou a bude postupně klesat. „Příští rok už odpadne vliv daňových reforem a inflace by se na začátku roku mohla pohybovat někde kolem tří procent,“ konstatoval hlavní ekonom Raiffeisenbank Petr Sklenář. Nižší inflaci ovlivní rovněž očekávaná klesající cena ropy, která zlevní zboží. Nižší inflace při srovnání s odhadovaným růstem reálných mezd o více než sedm procent povede k tomu, že nárůst reálné mzdy by se mohl pohybovat kolem čtyř procent.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!