Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank
Lidovky.cz: Jak byste zhodnotil reformovanou podobu penzijního systému?
Plusem je to trknutí do hlavy, že máte myslet také na penzi. Dřív to bývaly děti, kdo se o nás měl postarat. Teď je to strejda sociální stát - tedy až dokud mu nedojdou peníze.
'Obecná rada, jak spořit, neexistuje. Každý je jiný, je tady kupa fondů a bankéře máme od toho, aby pro nás udělali první poslední." |
Lidovky.cz: Je podle vás nový systém nastaven tak, že bude více vyhovovat určité příjmové kategorii?
Ať si každý zajde na pobočku. Promluví s bankéřem. Nečtěte klišé analytiků - obecná rada neexistuje. Prostě každý je jiný, je tady kupa fondů, kam investovat, a bankéře máme na pobočkách od toho, aby pro nás udělali první poslední, včetně zabezpečení na důchod.
Lidovky.cz: Kde je podle vás slabina reformy?
Minusem je, že jsem o ní slyšel mluvit už na vejšce.
VÍCE O REFORMĚ PENZÍ ČTĚTE ZDE: |
Jan Traxler, privátní investiční poradce, FINEZ Investment Management
Lidovky.cz: Jak byste zhodnotil reformovanou podobu penzijního systému?Spoření ve fondech je dobré, ale samo o sobě nic nevyřeší. Peníze jsou v podstatě jen číslo, které vyjadřuje "hodnotu práce". Není důležité, kolik si v celkovém součtu naspoříme na důchod. Důležité je, aby práce produktivních lidí uživila i všechny neproduktivní (děti a důchodce). Zjednodušeně řečeno. Proto je potřeba začít řešit stárnutí naší populace. Proto by důchodový systém měl být postaven tak, aby motivoval rodiny mít více dětí. Já bych zavedl mezigenerační důchodový systém, ve kterém děti financují důchod svých rodičů.
"Současná reforma neřeší hlavní problém důchodového systému - rodíme příliš málo dětí." |
Lidovky.cz: Je podle vás nový systém nastaven tak, že bude více vyhovovat určité příjmové kategorii?
Státní důchodový systém je v minusu. Chybí peníze na výplatu důchodů dnešním penzistům. Za třicet let bude situace ještě mnohem horší. Proto se každý člověk musí začít starat sám o sebe, a to bez ohledu na to, zda vydělává deset tisíc nebo třicet tisíc měsíčně. V principu se nám všem vyplatí spořit si na penzi, abychom za třicet let měli alespoň nějaký kapitál, ze kterého čerpat rentu. Čím více si naspoříme, tím větší rentu budeme moci čerpat. Z toho vyplývá, že lidé s vyššími příjmy mají jednodušší výchozí pozici. Nejde však předem říct, že by se to někomu vyplatilo více než jinému, o tom budou rozhodovat výnosy fondů a výše státního důchodu za třicet let. Každopádně všem se vyplatí si zajistit vlastní finanční rentu, nespoléhat se pouze na stát, ale pořídit si slepici, která snáší vajíčka.
Lidovky.cz: Kde je podle vás slabina reformy?
Současná penzijní reforma neřeší hlavní problém důchodového systému – rodíme příliš málo dětí. Díky generaci Husákových vnoučat máme sice dočasně přeplněné školky, ale statisticky klesá počet dětí na rodinu. Porodnost 1,27 dítěte na ženu, osmá nejnižší na světě, je doslova alarmující (pro zachování populace musí statisticky každá žena porodit v průměru minimálně dvě děti). Pakliže nebudeme řešit tento problém, pak žádný důchodový systém nepřežije, ať má sebevíc pilířů.
Dušan Šídlo, analytik a produktový manažer společnosti Partners
"Nevýhodou je nemožnost výstupu ze systému nebo nemožnost jednorázového částečného vyrovnání." |
Lidovky.cz: Jak byste zhodnotil reformovanou podobu penzijního systému?
Má řadu výhod, ale také mnoho nevýhod, které mohou od spoření ve druhém pilíři odradit. Za ně například považuji nemožnost výstupu ze systému, nebo nemožnost částečného jednorázového vyrovnání.
Lidovky.cz: Je podle vás nový systém nastaven tak, že bude více vyhovovat určité příjmové kategorii?
I když to není jednoduché, tak spořit na penzi by měli všechny příjmové skupiny.
Lidovky.cz: Kde je podle vás slabina reformy?
Jako hlavní slabiny reformy vidím chyby v produktovém nastavení, komplikovanost a nedostatečnou komunikaci směrem k široké veřejnosti.