Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ŘSD skončil šéf výstavby Čížek

Ekonomika

  11:30
PRAHA - Na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) skončil ředitel úseku výstavby Tomáš Čížek.Ve středu to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Čížek byl posledním z manažerů, které do státní příspěvkové organizace přivedl předchozí generální ředitel Jan Kubiš. Ve funkci jej nahradil Radek Mátl z pražského závodu ŘSD.

Stavba dálnice D8 u Řehlovic: mimoúrovňové křížení komunikací, mostní pilíř dálničního nadjezdu. foto: MAFRA - Karel Pešek

Čížek na ŘSD přišel při hromadné výměně vrcholného vedení, od které si exministr Prachař sliboval ozdravení státního investora kritizovaného pro neefektivitu a korupčnímu prostředí. Spolu s ním Kubiš začátkem loňského dubna jmenoval do vrcholných funkcích Soňu Křítkovou, která ŘSD po jeho odchodu dočasně řídila, bývalého náměstka ministra obrany Libora Tejnila, nebo Zdeňka Maříka, který se ujal provozního úseku.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě Mařík byl prvním z nově příchozích manažerů, kdo vrcholné vedení záhy opustil. Rezignoval po zhruba měsíci kvůli spojení se společností Silling. Ta se během Maříkova působení u chomutovské správy silnic měla podílet na provozu systému mapování nutných oprav (Dikos), který podle pozdější kontroly ŘSD mohl fungovat pro účelové rozdělování veřejných zakázek mezi vybranými firmami.

Ministr dopravy Dan Ťok a šéf ŘSD Jan Kroupa

S výjimkou Čížka ale ani zbytek z nově příchozího managementu na ŘSD nevydržel dlouho, sám Kubiš skončil loni v červenci. Oficiálně rezignoval poté, co zvážil požadavky, které na něj ministr dopravy kladl. Později ale připustil, že jej k rezignaci donutil Prachař.

ŘSD rozděluje peníze na stavbu silnic a spravuje síť dálnic, rychlostních silnic a komunikací první třídy. Personální stabilizace organizace, která se minulý rok potýkala s výraznými personálními obměnami a prošla několika reorganizacemi, je jedním z hlavních úkolů, kterými nového šéfa dopravního resortu Dana Ťoka pověřil premiér Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat