Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Vánoce u Čechů zvítězily MMS, obyčejné textovky chodily méně

Ekonomika

  14:24
PRAHA - Mobilní operátoři zaznamenali o letošním Štědrém dnu dva protisměrné trendy. Zatímco počet zaslaných textových zpráv oproti loňsku mírně klesl, obrázkové MMS získaly ve srovnání s minulým rokem na oblibě. Češi jich odeslali ve srovnání s Vánoci 2008 více než dvojnásobek. Množství hovorů se nemění. Údaje poskytli tři největší tuzemští telefonní operátoři.
Telefon (ilustrační foto)

Telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Češi a zahraniční turisté odeslali letos na Štědrý den z mobilních telefonů do tuzemských sítí 71,4 milionu SMS, o 800.000 méně než loni. Zákazníci Telefóniky a T-Mobilu odeslali shodně 27,7 milionu "esemesek". U Telefóniky je to meziroční nárůst, T-Mobile zaznamenal mírný pokles, stejně jako třetí operátor Vodafone, na který připadá zhruba 16 milionů SMS. Vodafone naproti tomu zřejmě stojí za boomem obrázkových MMS, kterých si zákazníci operátorů vyměnili celkem 864.000. Loni na Štědrý den to bylo 381.000. U Vodafonu se počet MMS zvýšil osmkrát na 450.000. Firma totiž přišla s předvánoční nabídkou 77 MMS měsíčně zdarma, přičemž tuto službu si objednalo přes 200.000 klientů.

Růst zájmu o zasílání vánočních obrázků zaznamenali i konkurenti. Telefónica O2 ve své síti letos rozeslala o polovinu více MMS než loni, u T-Mobilu činil nárůst pětinu. Zatímco nejvíce MMS létalo v sítích ráno a dopoledne, textové zprávy posílali lidé nejvíce po obědě.

Autor: