Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad loteriemi bude dohlížet muž, který je pro Janotu zárukou nestrannosti

Ekonomika

  21:27
PRAHA - Novým ředitelem odboru státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi byl dnes jmenován Karel Korynta (54). Nahradil tím dosavadní šéfku Milušku Vrlovou, která byla po necelém roce ve funkci kvůli celkové nespokojenosti vedení ministerstva s kvalitou jejího řízení odboru odvolána.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Korynta dříve působil jako ředitel finančního analytického útvaru ministerstva financí a jako vedoucí oddělení finanční kontroly Finančního ředitelství pro Středočeský kraj. "Jeho osoba je pro mě zárukou, že neexistují a nebudou existovat žádné nadstandardní vztahy mezi ním a jakýmikoli loterijními společnostmi," uvedl ministr financí Eduard Janota.

Koryntu z finančního analytického útvaru ministerstva odvolal bývalý ministr Miroslav Kalousek v souvislosti s finanční transakcí, na základě které Česko přišlo o významné finanční prostředky. Šlo zřejmě o ztracených 500 milionů korun z dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. "Ze shromážděné dokumentace odboru závažné hospodářské trestné činnosti jsem nabyl přesvědčení, že bylo v silách FAÚ této transakci alespoň částečně zabránit," uvedl tehdy Kalousek.

Je to začátek konce nadměrného sázení?

Hlavním úkolem nového ředitele bude obhájit věcný záměr nového herního zákona a následně připravit i jeho paragrafované znění. Ten by měl přinést zefektivnění státní regulace a dozoru v oblasti loterií a jiných sázkových her, doplnil mluvčí.

Mluvčí ministerstva dnes zdůraznil, že s prací Vrlové byl ministr nespokojen delší dobu a její odvolání tedy není reakcí na aktuální situaci na sázkovém trhu. Oblast sázení a loterií je kvůli svému nadměrnému rozmachu a doprovodným negativním jevům terčem kritiky z mnoha stran.

Větší pravomoci chtějí například města a obce. Novou zákonnou úpravu oblasti loterií a sázení navrhují i KDU-ČSL a hlavní město Praha. Fungování loterního odboru kritizují i provozovatelé sázení. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman nedávno řekl, že státní dozor doslova zkolaboval a je základem velké většiny procent negativních jevů v oblasti loterního průmyslu. Podle něho tak nejsou postihovaní například nelegální provozovatelé a v řadě obcí, které povolují hrací automaty, bují korupce.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat