Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Na Vánoce hrozí úbytek knížek, trh zasáhl papírový hladomor. Odkládá se tisk, problém hledejte i v Číně

ilustrační snímek foto: Matěj Smlsal

Čeští nakladatelé se potýkají s nedostatkem papíru na výrobu knih a musejí kvůli tomu odkládat vydání některých titulů. Hrozí i to, že na vánočním trhu bude méně knih. Problém je podle nich v celé Evropě a zřejmě souvisí i s čínským trhem. Pro velké nakladatele problém znamená výpadek tržeb v řádu milionů korun.
  21:05

Problém už pociťuje například nakladatelství Euromedia Group, která patří mezi největší firmy podnikající na knižním trhu v Česku. Společnost se potýká s omezenou kapacitou tiskáren, rostoucími cenami papíru i dlouhými dodacími lhůtami po objednání tisku.

„Dokonce u některých titulů dochází i u potvrzených termínů dodání k jejich zpoždění v řádu týdnů až měsíců. Tiskárny hlásí například nedostatek lepenky, z níž se dělají desky knih,“ sdělil Antonín Kočí, ředitel nakladatelství Euromedia Group.

„Máme konkrétně jednu knihu, jejíž prodej se bude pohybovat v desetitisících kusů, a ta přijde na trh o celý měsíc později, než je běžná lhůta tisku černobílé knihy. Jen tento případ pro nás znamená výpadek tržeb v řádu milionů, které neproběhnou letos,“ vysvětlil.

Doplnil, že firma je pro tiskárny velký a důležitý partner a skupina není závislá jen na několika vybraných. „Přesto nejsme schopni letos vydat všechny knihy, které bychom chtěli. Může se stát, že některé úspěšné knihy už do Vánoc nedotiskneme,“ upozorňuje ředitel.

Záchranný balíček má pomoct malým nakladatelstvím, vysvětlil Zaorálek

Ulrika Horáková z marketingového oddělení nakladatelství Argo uvedla, že také oni už mají potvrzeno, že tiskárny nemají papír, a bude proto nutné posouvat vydání některých titulů původně naplánovaných k vydání na podzim.

Termíny se zatím víceméně daří dodržovat skupině Albatros Media. „Přestože jsme největším knižním vydavatelem na trhu a tento problém máme násobně vyšší než ostatní vydavatelé, daří se nám naše tituly umístit do tiskáren a získat rozumný termín dodání. Pro naše dodavatele jsme strategický partner, a tak doufáme, že můžeme našim autorům slíbit, že se jejich titul na předvánočním trhu objeví,“ uvedl Petr Baláš, ředitel knižních nakladatelství Albatros Media.

Kilo papíru za 4 Kč. Nedostatek surovin výrazně zvedl výkupní ceny, chybí i kovy

Podle něj ale není výjimkou situace, kdy titul s potvrzeným termínem dodání z tiskárny má zpoždění o týden či dva. Největší problém nastává u knih s pevnou vazbou, kde chybí lepenka na tvrdé desky - to potvrzují i ostatní nakladatelé.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat