Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nastává postPC doba? Tablety pohřbívají počítače

Ekonomika

  7:30
PRAHA - S příchodem plochých dotykových počítačů bez klávesnice, takzvaných tabletů, se začalo mluvit o takzvané "postPC" době. Předtím, v době počítačů, bylo k připojení na internet odkudkoliv nutné nosit s sebou těžký notebook, a ještě připojení nebylo zdaleka jisté. A ještě dřív bylo spojení s webem možné jen z pevných počítačů, doma či v práci. Dnes téměř nepředstavitelné.

iPad 2 vs. Galaxy Tab foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle odborníků právě tablety během několika let klasické počítače a notebooky zcela vytlačí. Podobné to bude i s chytrými telefony, které už teď tvoří zhruba 80 procent prodejů mobilních telefonů. Jen loni se prodalo na celém světě necelých 18 milionů tabletů, letos to má být zhruba 70 milionů, do tří let pak více než 208 milionů kusů.

STÁHNĚTE SI LN NA iPAD a iPHONE


Spolu s chytrými mobilními telefony je toto číslo dvojnásobné. "Letos očekáváme, že prodej chytrých telefonů, tabletů a ne PC netbooků poprvé předstihne prodeje tradičních počítačů. Objemově prodej této skupiny výrazně překoná hranici 400 milionů kusů," tvrdí Zdeněk Křížek, partner v oddělení řízení podnikových rizik společnosti Deloitte.

Infografika


Prodeji tabletů dosud jasně vévodí iPad, přístroj firmy Apple, která z tabletu vytvořila tolik žádané zboží. Dosud prodala víc než 25 milionů kusů. iPad se tak prodával nejlépe v celé historii společnosti.
V Česku se iPad 1 začal prodávat až 29. listopadu, druhá verze pak 25. března a velmi brzy získal značné množství příznivců. Podle odhadů LN má toto zařízení už více než 40 tisíc Čechů a podobné množství by si ho podle obchodníků mohlo do konce roku ještě pořídit.

Konkurence pro iPad?
Na úspěchu iPadu se rychle snaží vydělat i konkurenti a rychle přicházejí se svými řešeními. "Na trhu se objevuje několik velmi povedených kousků," říká marketingový ředitel Alza.cz Jan Samko. Zájem je podle něj o tablet Samsung Galaxy Tab, Acer Iconia Tab nebo ASUS transformer.

I v Evropě by se navíc měl brzy objevit tablet s potenciálem vyrovnat se iPadu, a to Motorola Xoom se systémem Android 3.0 Honeycomb. Kdy by měla přijít do Česka, bohužel obchodníci zatím nevědí, její předběžná cena ale bude kolem 20 tisíc korun.

Na přelomu července a srpna by pak měl přijít i nástupce Samsung Galaxy Tab s operačním systémem Android 3.1. Ten bude podle odborníků jedním z nejtenčích tabletů na světě, bude mít propracovanější uživatelské rozhraní či možnost připojení USB zařízení. Jeho cena by se měla pohybovat okolo necelých 16 tisíc korun.

Čtěte také:


Přes snahu konkurentů však iPad světu tabletů jasně vládne a ještě dlouhou dobu určitě povládne. Podle analytiků ze společnosti Gartner byl minulý rok podíl Applu na tabletech 84 procent z celkového počtu asi 18 milionů prodaných kusů. Letos by se mělo prodat na 70 milionů tabletů a Apple iPad má z toho tvořit 68,7 procenta.

V roce 2012 se očekává prodej 109 milionů tabletů a Apple má mít 63 procent. Až v roce 2015, kdy by měl prodej dosáhnout 295 milionů kusů tabletů, má podíl Applu spadnout na 47 procent.
"O tablety je skutečně obrovský zájem. Vyplňují mezeru, která vznikla mezi klasickým notebookem a chytrým telefonem," vysvětluje Samko.

Ostatní odborníci jeho slova potvrzují, a navíc se shodují, že tablety se postupně budou stále víc měnit z technické novinky určené pro zábavu na pracovní nástroj.

"Některé odhady hovoří o tom, že 70 až 80 procent největších společností podle žebříčku Fortune 500 bude podporovat tablety jako jednu z variant použitelných zaměstnanci," vysvětluje Křížek a dodává, že jen letos bude čtvrtina všech nePC zařízení pořízena jako alternativa k PC.

Telefon jako alarm na dům
Dalším zařízením, které rychle dobývá trh a bude se hojně využívat pro připojení k internetu, jsou smartphony. Chytré telefony, ze kterých je možné psát e-maily, číst knihy nebo noviny, sledovat televizi nebo je použít jako alarm na dům, válcují trh s "běžnými" telefony. Loni se jich prodalo více než 300 milionů a už v prvním čtvrtletí letošního roku prodeje dosáhly 130 milionů.

Také v této kategorii je průkopníkem, který z chytrých telefonů udělal světový fenomén, společnost Apple se svým přístrojem iPhone. Verze iPhone 4 se do současnosti prodalo víc než 20 milionů kusů. Celý trh by navíc podle analytické společnosti IDC měl růst o dalších 55 procent. Letos by se tak mělo prodat zhruba 472 milionu chytrých telefonů a v roce 2015 se počet prodaných smartphonů bude blížit miliardě.

Češi jsou, podobně jako u "normálních" telefonů, i v chytrých telefonech na světové špičce. Místní operátoři prodali loni podle odhadů LN více než půl milionu chytrých telefonů a v letošním prvním čtvrtletí tvořily smartphony zhruba 60 až 80 procent prodeje. "Celkový prodej chytrých telefonů se oproti loňskému zvýšil pětinásobně," říká Blanka Vokounová z Telefóniky.

Nejprodávanějšími jsou vedle iPhonu 4 telefony Nokia C5 nebo Nokia C503. Obchodníci s elektrem pak hlásí od začátku roku desetitisíce prodaných zařízení a letos očekávají nárůst prodeje o víc než 20 procent.

 

Mohlo by vás zajímat