Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

National Geographic si dál stojí za reportáží o podvodech v Praze

Staroměstské náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstské náměstí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Televizní stanice National Geographic trvá na tom, že při své reportáži o podvodech, s nimiž se v Praze setkal moderátor pořadu Conor Woodman, nepoužila žádné herce. Lidé, kteří proti ní vystupují, jsou podle televize v řadě případů podvodníci, na které v pořadech upozorňuje.

Vtiskovém prohlášení televize zdůraznila, že má vůči hlavnímu městu i policistům plnou důvěru. Praha na začátku týdne uvedla, že kvůli reportáži zvažuje zahájení občanskoprávního sporu.

Skutečné podvody, říká televize

"Stojíme si za novinářskou integritou našeho seriálu: vše zachycené během našeho natáčení v Praze je věrným odrazem skutečných podvodů. V žádném okamžiku jsme nepoužili herce a podvodníci byli informováni o přesné povaze naší produkce až poté, co náš moderátor podvod zažil - aniž by sám dopředu věděl, co se stane," sdělila Lada Dobrkovská ze společnosti Channels, která stanici zastupuje v Česku a na Slovensku.

O stanici:

Stanice National Geographic Channel vysílá ve 171 zemích. Společnost National Geographic Channels International vedle tohoto programu dále provozuje například kanály Nat Geo Wild, Nat Geo Adventure a Nat Geo Music.

Události zdokumentované v pražské epizodě podle ní představují skutečné podvody, které se mohou odehrát ve kterémkoli turistickém městě na světě.

Podvodný taxikář i falešné drogy

Televizní kanál National Geographic se na Prahu zaměřil v pořadu Město podvodů. Dokument ukazuje několik situací okradení turistů v centru Prahy, například v erotickém klubu bez poskytnutí jakýchkoli služeb, podvodným taxikářem nebo falešnými drogami. Podle deníku Právo ale pražští kriminalisté zjistili, že dokument byl natočen s najatými figuranty v dávno zavřeném klubu nebo s taxislužbou, která je několik let v likvidaci.

Zástupkyně National Geographic již dříve uvedla, že běžnou praxí všech televizních produkcí je upozornění účastníků na povahu natáčení a získání souhlasu osob, které v pořadu vystupují. Účastníkům je někdy také poskytnut honorář a po skončení natáčení je jim vyplacena odměna za ušlý zisk, za natáčení v exteriérech nebo poplatky za rušení, v závislosti na jejich zapojení do epizody a roli v ní.

Stanice v této souvislosti dále upozornila, že je lidskou přirozeností, když osoby zapojené do nelegálních aktivit nadále klamou, i když stojí před strážci zákona. "Je to riziko, které podstupujeme při tvorbě seriálu, jenž vrhá světlo na podvody, které se mohou vyskytnout v každém významnějším turistickém centru," poznamenala Dobrkovská a doplnila, že produkční tým dodržel příslušný protokol pro natáčení seriálu při použití vysoce kvalitních skrytých kamer i následných hovorů na kameru.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...