Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat bolševismu? Češi stále víc touží po státem řízené ekonomice

Ekonomika

  15:48
PRAHA - Přesvědčení lidí v České republice, že stát má mít kontrolní roli v ekonomice, kvůli hospodářským těžkostem zesílilo. Kontrolu státu nad chodem ekonomiky požadovalo letos v říjnu 79 procent občanů, dlouhodobě ji chce zhruba 75 procent lidí, uvedla dnes na základě svých průzkumů společnost STEM.

Co znamená státem řízená ekonomika předváděl naposledy v Českoslovenku před rokem 1989 generální tajemník ÚVKSČ Miloš Jakeš. foto: Doležal Michal ČTK

"Je to podíl vysoký, ale v české populaci vcelku běžný. Potvrzuje to i dlouhodobá časová řada. Na ní je vidět, že podíl lidí, kteří požadují kontrolu státu nad chodem ekonomiky, rostl vždy, když veřejnost začala pociťovat ekonomické těžkosti či nějaké sociální ohrožení," uvedl STEM.

Proč i "pravičáci"?

Státní kontrolu ekonomiky neodmítají ani lidé, kteří se podle STEM hlásí k "jasné pravici", a více než čtvrtina z nich připouští zvýšení daní na sociální opatření. Zároveň jen polovina "jasných levičáků" je pro zvyšování daní, což ukazuje, že pro taková opatření není v české populaci výrazná podpora, doplnil STEM.

Podobný trend registroval už po prvních liberalizačních krocích po roce 1990 a po úsporných balíčcích a krizi v letech 1997 a 1998.

Podle říjnového průzkumu se zvýšil také podíl lidí, kteří jsou pro zvýšení daní, aby bylo více prostředků na sociální opatření. Tento názor v současnosti zastává 39 procent lidí v ČR, zatímco v roce 2007 to bylo 30 procent.

Pro silnější kontrolu státu v ekonomice a zvyšování daní ve prospěch sociálních dávek jsou zejména důchodci, osoby se základním vzděláním nebo vyučení a nezaměstnaní, tedy lidé s nižšími příjmy.

Ani u podnikatelů a živnostníků však podle průzkumu nepřevažuje názor, že by stát neměl uplatňovat v ekonomice kontrolní roli, 69 procent z nich je pro státní kontrolu ekonomiky a 26 procent podnikatelů podporuje i zvýšení daní ve prospěch sociálních dávek.

Průzkumu agentury STEM se zúčastnilo více než 1200 obyvatel ČR starších 18 let.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat