Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Návrat sedlové střechy. Někdo si ubral spoustu vnitřního prostoru, aby dům dobře vypadal

Maximum z mála. Mnoho lidí by nad tímto pozemkem ohrnulo nos. Má dvě výškově výrazně oddělené úrovně, jež umožňují jen malý dvorek a vyvýšenou zahradu. Architektka Ivana Langerová z toho dokázala vytvořit několik příjemných zákoutí – místnosti s krásnými výhledy, jimž říká přizvání přírody dovnitř. Vznikl genius loci, který ocení nejen děti. foto: ROMAN MLEJNEK

Lidé se snaží maximalizovat obytný prostor svých domů. Zvedají si střechu a přidávají vikýře. Mnohdy to zajde tak daleko, že se tradiční vesnický dům se sedlovou střechou změní v moderní kostku. Bohužel se tak snadno z hezkých domů stávají oteklé hrůzy.
  11:00

Mezi oceněnými počiny České ceny za architekturu se letos objevil krásný příklad opaku. Původní vikýřový nádor a chaotické přístavby samodomo architektury byly odstraněny a na jejich místo se vrátila pokorná sedlová střecha. Ano, někdo si ubral kubíky vnitřního prostoru, aby výsledek dobře vypadal.

Architektka Iveta Langerová měla stejnou výhodu jako hlavní vítězové zmíněné soutěže Jiří a Barbora Weinzettlovi (o jejich vítězné stavbě LN psaly 10. října). Dům také navrhovala pro sebe a svou rodinu. Přesvědčit klienta, tedy sebe a manžela, tak bylo o poznání jednodušší. A je to znát i na výsledku.

Dům v pražských Hrdlořezích ukazuje, proč má smysl se na architekta obrátit i v případě rekonstrukce domu. Laika řada možností a souvislostí vůbec nenapadne. Dobrý architekt odstraní chaos, přidá řád a vnitřní, ale i venkovní dispozici pořádně promyslí.

Změněná je nejen střecha, ale i podoba a pozice oken. Garáž se přesunula pragmaticky z dvorku blíž ulici, kuchyň byla vytažena do nové přístavby s obřím prosklením do vnitřního dvora. Péče se věnovala prostoru, výhledům i světlu, což bylo také důvodem udělení mimořádné ceny za architekturu, jejímž partnerem byl právě výrobce střešních oken.

Autor: