Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Levá kapsa pravé kapse

Ekonomika

  10:36
PRAHA - Příští rok by chtělo ministerstvo financí vydat státní dluhopisy pro domácnosti za maximálně 10 miliard korun. Podle dluhové statistiky vlastní domácnosti jen něco málo přes procento (tj. cca 9 miliard) českého státního dluhu. Ministerstvu se to zdá příliš málo.

Zadlužení českých domácností již nelze považovat za nízké. foto: Shutterstock

Nechci říkat, že vydání těchto dluhopisů je špatný, nebo dobrý nápad. Spíše se zamyslet, co to bude znamenat pro bohatství domácností. Hlavně a především, není pravda, že domácnosti vlastní jen něco přes jedno procento státního dluhu české vlády.

České domácnosti nedrží státní dluhopisy přímo, ale prostřednictvím svých úspor, které svěřily do správy finančním institucím (bankám, pojišťovnám, penzijním fondům, podílovým fondům…).

Například v penzijních fondech drží domácnosti majetek za zhruba 211 miliard korun. Z toho je 85 procent investováno ve státním dluhu. Také peníze umístěné v bankách ve formě běžných nebo termínových účtů jsou částečně investované ve státním dluhu.

Premiér Petr Nečas vystoupil na mezinárodním fóru Zlaté koruny o penzijní reformě.

Jinými slovy, domácnosti mají nainvestovanou ve státním dluhu nemalou část svého bohatství (pesimista by mohl říci, že až příliš velkou část, vzhledem k potížím států zvládat své dluhy a k problémům, které vidíme a uvidíme).

Pokud stát chce prodat svůj dluh napřímo domácnostem, musí si uvědomit, že řeč je stále o jednom balíku peněz. Pokud domácnosti utratí za státní dluhopisy oněch 10 miliard korun v příštím roce, zbude jim o 10 miliard úspor, které mohly být alokovány např. do penzijních fondů, méně.

A tyto penzijní fondy nebudou moci nakoupit dodatečné státní dluhopisy. Jinými slovy, spořicí státní dluhopisy přesunou peníze z levé kapsy do pravé. Ale agregátně se nic nezmění.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat