Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Návrh ekonomicky zestátnit ČT a rozhlas ztrácí v Senátu podporu

Média

  12:31
PRAHA - Veřejnoprávní televize a rozhlas zřejmě zůstanou financovány z koncesionářských poplatků svých diváků. Návrh senátora ODS Richarda Svobody zatím nenašel jednoznačnou podporu v senátních výborech a nedostal se ani na program aktuální schůze horní komory parlamentu.

Český rozhlas foto: ČTK

"Pravděpodobně pak v září zákon zamítneme," řekl serveru Česká média Svobodův spolustraník, předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer z ODS.

Svoboda návrh předložil po spolupráci s Edvardem Kožušníkem, čerstvým europoslancem, který ekonomické zestátnění ČT a ČRo využil jako téma své předvolební kampaně, úspěšně.

Senátor Svoboda se nyní snaží vyhovět námitkám proti svému návrhu. Dnes na jednání kulturního výboru připustil možnost, že příjem z poplatků by nemusel být z rozpočtu nahrazen přímo částí výnosu daně z přidané hodnoty (DPH).

Dál ale tvrdí, že pokud by televizi i rozhlasu zákon zajistil příjem ze státního rozpočtu, ušetřilo by to dosavadní náklady spojené s výběrem koncesionářských poplatků.

Senátor opakovaně odmítl výhrady, že by jeho návrh ohrožoval nezávislost obou médií. Podotkl, že ČT i ČRo by měly příjmy v celkové výši 7,8 miliardy korun stanoveny zákonem, stejně jako je zákonem dána výše poplatků.

Ohrožením nezávislosti argumentovali představitelé rozhlasu i televize, když navrhovanou změnu financování odmítli.

Připojili se k nim rovněž levicoví senátoři. Marcel Chládek (ČSSD) poukázal na to, že Svobodův návrh by přinesl výrazný výpadek příjmů rozpočtu a senátor nenavrhuje jeho pokrytí. Svoboda to chce nechat na ministerstvu financí, podle něhož by původní záměr vyžadoval změnu zákona o rozpočtovém určení daní.

Svoboda svůj návrh pokládá za protikrizové opatření, které by ročně ušetřilo každé domácnosti s televizí 2160 korun. ČT by pak ušetřila podle tvůrců normy na výběru poplatků zhruba 250 milionů korun ročně, Český rozhlas pak 180 milionů korun. Televize by podle předlohy měla dostávat ročně pevně stanovenou sumu 5,8 miliardy korun, rozhlas pak dvě miliardy korun za rok.

Jsou to podle autorů novely částky, které odpovídají současnému příjmu obou médií z koncesionářských poplatků. Peníze by měly dostávat v měsíčních splátkách. Svoboda nevyloučil případné zvyšování těchto fixních částek o inflaci.

Cesta Svobodova návrhu Senátem

Návrhem zrušit koncesionářské poplatky a nahradit je výdajem ze státního rozpočtu se Senát začal zabývat začátkem května, kdy jej přikázal podrobněji projednat ve všech svých výborech.

Ústavně-právní výbor přerušil projednávání do konce července. Výbor pro záležitosti Evropské unie sice už v polovině června bez bližší odborné analýzy konstatoval, že Svobodův návrh "není v rozporu s evropským právem", doporučil ale, aby se debata o návrhu odložila "do doby vypracování ekonomické analýzy, ze které bude zcela zřejmý způsob financování veřejnoprávních médií v České republice".

Mediální komise senátu pak přerušila projednávání návrhu, aby mohla uspořádat veřejné diskusní slyšení. To na návrh komise doporučil i senátní výbor pro zdravotnictví a sociální politiku. Veřejné slyšení o financování médií veřejné služby proběhlo minulé úterý 14. července.

Vzápětí mediální komise projednávání dál odsunula, a pak odložila bez bližšího určení datumu. Totéž dnes učinil i kulturní výbor.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!