Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas: Bez jádra se neobejdeme ani za 50 let

Ekonomika

  14:47
BRUSEL - Česká republika ani Evropská unie se bez jaderné energie neobejdou ani za 30 či 50 let. V Bruselu to po summitu EU, který se zabýval kromě jiného i dopady problémů japonské jaderné elektrárny Fukušima, řekl český premiér Petr Nečas. Představa, že by jádro mohly nahradit obnovitelné zdroje, je podle něj nerealistická.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: Reuters

"Já jsem opravdu přesvědčený, že bez jádra se neobejdeme," řekl Nečas novinářům. Spolu s ostatními premiéry nebo prezidenty zemí "sedmadvacítky" řešil, co by si měla unie vzít z problémů Japonska. Tam po ničivém zemětřesení a cunami mají velmi vážné potíže s několika jadernými reaktory.

Nečas podotkl, že pro jeho vládu je bezpečnost jaderné energie prioritou.

Čtěte více

EU se také shodla, že uskuteční zátěžové testy jaderných zařízení, přičemž první výsledky by mohly být už do konce roku. Nečas zdůraznil, že se nebojí, že by české elektrárny prověrkou neprošly.

Sarkozy promluvil jasně
Problémů s proběrkami se zjevně nebojí ani francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Francie podle něj uzavře jaderné elektrárny, které neprojdou chystanými zátěžovými testy. Ve Francii se z jádra vyrábí zhruba 80 procent elektřiny. EU chce zátěžové testy uskutečnit do konce roku.

Autoři: ,