Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas: Kampaň ČSSD je zlovolná, nové důchody jsou nutné

Ekonomika

  14:40
PRAHA - Státní penze budou s největší pravděpodobností klesat, varuje obyvatele vláda. Stupňuje proto informační kampaň k důchodové reformě, která zahrnuje mimo jiné druhý penzijní pilíř. Kampaň bude stát celkem asi 20 milionů korun.

Petr Nečas. foto: ČTK

Bez reformy není situace v důchodech dlouhodobě udržitelná, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS) i s poukazem na předpokládané stárnutí obyvatelstva, kvůli kterému poroste schodek státního důchodového účtu.

Státní důchody by mohly podle Nečase postupně klesat až na polovinu současných hodnot v roce 2050. Například lidé narození v roce 1981 s příjmy 20 tisíc korun měsíčně by mohli od státu dostávat 6400 korun v současné hodnotě, nyní by to bylo 11 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"O moc lépe na tom ale nebudou ani ostatní ročníky," varoval premiér s poukazem na výpočty odborníků. "Bez důchodové reformy by byl důchodový systém dlouhodobě udržitelný pouze za cenu dramatického zvyšování schodku důchodového účtu," zdůraznil Nečas.

Připomněl, že loni schodek dosáhl 45 miliard korun. Pokud by reforma nebyla a stát by měl ztráty důchodového účtu vyrovnat, musela by se zvýšit sazba pojistného z 28 na 40 procent, nebo by se musela zavést jedna sazba DPH až 26 procent.

VLÁDNÍ REFORMY ON-LINE

Další možností by podle premiéra bylo zvýšit firemní daň z nynějších 19 na 38 procent. "Nebo také snížit všechny penze o třetinu," dodal Nečas.

Zkritizoval také důchodové recepty opoziční ČSSD; pokud by byly zavedeny, podle Nečase by až 60 procent důchodů bylo pod hranicí chudoby. "Přesně tomu se chceme vyhnout," uvedl. Opřel se rovněž do "zlovolné" kampaně levice proti reformě, jež hrozí, že pokud bude u moci, druhý pilíř zruší.

Masivní kampaň

Druhý pilíř důchodové reformy spočívá ve vyvedení tří procent pojistného ze státního pilíře do soukromých fondů za podmínky, že si lidé přidají dvě procenta ze svého.

Do konce června se musejí o případném vstupu do druhého pilíře rozhodnout lidé starší 35 let. Dosud příliš neláká, s fondy podepsalo smlouvu za první tři měsíce asi 22 500 lidí. Nečas apeloval na obyvatele, aby si provedli propočet a rozhodli se.

ČTĚTE TAKÉ:

Pomoci by jim mohla také informační kampaň, která zahrne mimo jiné inzerci v denících, letáky a kampaň v televizi i na internetu. Nečas je přesvědčen o tom, že nárůst počtu účastníků druhého pilíře bude postupný; lidé nad 35 let se budou o vstupu rozhodovat na poslední chvíli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!