Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nečas plánuje zvýšit DPH na 17 procent, zdražily by tak léky a potraviny

Ekonomika

  15:45aktualizováno  19:15
PRAHA - Premiér Petr Nečas plánuje zvýšit spodní sazbu DPH za potraviny a léky ze současných deseti na šestnáct až sedmnáct procent. Nové opatření má platit od roku 2012.

Petr Nečas foto: ČTK

Petr Nečas tento záměr představil na fóru Hospodářských novin. Zároveň chce firmám snížit odvody na sociální pojištění o tři a půl procenta.

"V rámci důchodové reformy chceme snížit odvody firem na sociální
pojištění. Budu prosazovat, abychom úplně zrušili jejich odvody na
nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti, tedy celkem 3,5 procenta," řekl Nečas.

Celkem by zrušení těchto odvodů podle premiéra znamenalo výpadek v rozpočtu 36 miliard korun ročně. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě zvýšením snížené sazby DPH, uvedl server. Snížená sazba DPH se uplatňuje například u potravin, léků nebo vybraných služeb.

V ČR se naposledy základní sazba DPH zvýšila od ledna 2010 z 19 procent na 20 procent a snížená sazba z devíti na deset procent. Členské státy EU jsou vázány limity pro výši základní a snížené sazby DPH. V souladu se směrnicí EU nesmí být snížená sazba DPH nižší než pět procent a základní sazba DPH musí být v rozmezí 15 až 25 procent.

Stát vybral z DPH letos do poloviny září 172,3 miliardy korun, tedy
meziročně zhruba o 12 miliard korun více. Ne celý výnos ovšem získá státní rozpočet, DPH je sdílenou daní a její poměrná část je tak i příjmem měst a krajů.

Autor: