Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stát by v nouzi omezil teplo pro domácnosti, aby udržel klíčový průmysl, řekl Síkela

Ekonomika

  17:18
V případě nedostatku plynu by stát přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v chodu klíčové složky průmyslu. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela před setkáním ministrů na zámku v Liblici na Mělnicku.

Ministerstvo průmyslu již připravilo návrh vyhlášky o pravidlech pro vytápění, která by začala platit v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství. Počítá s vytápěním budov na nižší teploty. Například v obývacích pokojích by lidé měli topit na 18 stupňů Celsia místo dosavadních 20 stupňů, koupelny by měli nově vytápět na 19 místo 24 stupňů.

„Dělali bychom to za cenu toho, že bychom se snažili udržet klíčové složky průmyslu v chodu. To je klíčové i pro samotné domácnosti, protože i oni jsou zaměstnanci celé řady firem nebo jsou odběrateli klíčových produktů některých firem,“ vysvětlil Síkela.

K návrhům na omezení dodávek tepla v případě stavu nouze řekl, že jde o scénáře, které si nikdo nepřeje, ale je nutné, aby byl stát připraven předem.

Celkový příspěvek pro domácnost? Letos zhruba pět tisíc korun, řekl Síkela

Dalším tématem vládních ministrů bude také připravovaný úsporný tarif na energie pro domácnosti. „Budeme se o tom dnes bavit, mám k tomu připraveny konkrétní verze,“ podotkl ministr.

V úterý však k tomu neočekává konkrétní závěry, ministři by se podle něj měli návrhem zabývat spíše obecně. Diskutovat tak budou například o aktuálním energetickém vývoji, o krocích jednotlivých států v Evropě nebo o dalších očekáváních do budoucna.

„Podle těch stávajících propočtů celkový příspěvek pro domácnost, která bude mít největší spotřebu, v kombinaci s odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje se to dostane někam k 17 a půl tisícům, z čehož by se v letošním roce vyplácelo zhruba 5 tisíc,“ řekl Síkela.

Pro výsledný příspěvek budou klíčové odpočty za obnovitelné zdroje a další poplatky. Pokud ministři dosáhnou shody, je Síkela připraven návrh přednést na vládě v následujících týdnech.

Řada odborníků kritizuje to, že ve zveřejněném návrhu úsporného tarifu na energie chybějí konkrétní částky. „Chceme to udělat určitě do konce srpna,“ uvedl premiér Petr Fiala. „Dnes se chceme poradit o všech aspektech, které to s sebou nese, a dopadech jak na státní rozpočet, tak na to, jak najít tu správnou cestu, aby to co nejvíce lidem pomohlo,“ dodal.

„Holt si vzít další svetr“

Kritiku vyvolala i nedělní slova předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfky vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta v Partii Terezie Tománkové CNN Prima News nabádala, aby lidé pomohli situaci s nedostatkem energií tím, že si vezmou další svetr.

„Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali,“ zavzpomínala na své studentské časy v souvislosti s nízkým vytápěním budov.

„U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr. Já vím, že to zní mnohým ne jako příjemný plán, ale myslím, že je to zdaleka lepší než tu energii na zimu nemít,“ řekla Pekarová Adamová. Další host pořadu ekonom Lukáš Kovanda její slova však tvrdě zkritizoval a označil za výsměch lidem.

Autoři: , ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat