Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdražším městem světa je Curych. Předhonil Tokio

Ekonomika

  11:06
NEW YORK - Curych předehnal Tokio coby nejdražší město pro život. Vyplývá to z průzkumu, který pravidelně na základě vyhodnocení životních nákladů zveřejňuje Economist Intelligence Unit časopisu The Economist.

Curych je nejdražším městem světa foto: Shutterstock

Posun Curychu na špici žebříčku, kam se dostal poprvé za poslední dvě desetiletí, průzkum připisuje přinejmenším částečně silnému franku. O Praze nebo jiném z českých měst se studie nezmiňuje, stejně jako o slovenských městech.

ČTĚTE TAKÉ:

Studie, která je zveřejňována dvakrát ročně, sleduje ceny zboží a služeb, jako jsou základní potraviny, doprava, pohonné hmoty, soukromé školy či pomocnice v domácnosti, aby stanovila "skóre" každého města. Jako základ je využíván New York se stanoveným skóre 100. Ceny nemovitostí do studie zahrnuty nebyly.

Tokio, hlavní město Japonska

Curych a Tokio dosáhly skóre 170 a 166, což znamená, že Curych je v životních nákladech o 70 procent a Tokio o 66 procent dražší než New York. O třetí místo se dělí Ženeva a japonská oblast Ósaka-Kóbe. Celkově se o prvních deset příček rovnoměrně podělila evropská a asijská města. Do první desítky studie zařadila Oslo, Paříž, Frankfurt nad Mohanem, Sydney, Melbourne a Singapur.

Do první desítky se nedostalo žádné ze severoamerických měst. New York se propadl o 11 příček a nyní se dělí o 47. místo spolu s Chicagem a o jednu příčku výš je Los Angeles. Londýn je spolu s Bruselem, Wellingtonem a Adelaide na 17. příčce.

Deset nejdražších měst na světě
PořadíMěstoStátSkóre
1CurychŠvýcarsko170
2TokioJaponsko166
3ŽenevaŠvýcarsko157
3Ósaka-KóbeJaponsko157
5OsloNorsko156
6PařížFrancie150
7SydneyAustrálie147
8MelbourneAustrálie145
9SingapurSingapur142
10FrankfurtNěmecko137

Jak napsal list The Wall Street Journal, "drahota" japonských měst je dlouhodobě známá. Například nyní je v Tokiu benzin o 71 procent dražší než v New Yorku. Ale vzestup cen australských měst a Singapuru je novým fenoménem.

Ještě před deseti lety byl Singapur o dvě procenta levnější než New York. Nyní je o 42 procent dražší. Tyto změny jsou ještě dramatičtější v Austrálii. Sydney bylo před desetiletím o 25 procent levnější k životu než New York; dnes je o 47 procent dražší a sedmé nejdražší na světě. Také v tomto případě sehrálo svou úlohu loňské značné posílení australského dolaru, uvedl redaktor studie Jon Copestake.

Ženeva a Ženevské jezero

Asie je ovšem zároveň domovinou nejlevnějších míst k životu na světě, zvláště pak v jižní části kontinentu. Pákistánské Karáčí je na poslední příčce ze 131 porovnávaných měst se skóre 46. V poslední desítce jsou také indická Bombaj a Dillí, nepálské Káthmándú a bangladéšská Dháka.

Deset nejlevnějších měst na světě
PořadíMěstoStátSkóre
122MaskatOmán63
123DhákaBangladéš61
124AlžírAlžírsko59
125KáthmándúNepál58
125PanamáPanama58
127DžiddaSaúdská Arábie57
128DillíIndie56
129TeheránÍrán54
130BombajIndie52
131KaráčíPákistán46
Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat