Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nejlepšími aerolinkami jsou Cathay Pacific. ČSA se do výběru nedostaly

Letadlo ČSA na snímku. Česká společnost Smartwings má i spolu s dceřinou ČSA dohromady jen 55 letadel a kvůli koronakrizi sama bojuje o přežití. foto: Lidové noviny

PRAHA - Chystáte se na cestu z Londýna do Hong Kongu? Pak možná oceníte informaci, že pro svou cestu můžete využít služeb letecké společnosti Cathay Pacific. Tedy pro tento rok nejlepších aerolinií na světě, jak tvrdí průzkum společnosti Skytrax, která každoročně těm nejlepším uděluje ceny. Přední příčky pak tradičně okupují zejména asijské aerolinie. České aerolinky se zase probojovaly do regionálních kategorií. Tam jim patří dvě pátá místa.
  6:00

České aerolinky se takto umístily v kategorii Nejlepších aerolinií ve východní Evropě, které zahrnuje i velké ruské společnosti. Ačkoliv si oproti loňskému ročníku o jedno místo pohoršily, předstihly i populárního nízkonákladového dopravce- maďarský Wizzair. Vítězem se v této dílčí části soutěže stal Aeroflot. Páté místo pak ČSA uhájila i v kategorii Nejlepších regionálních aerolinií. Stejný výsledek měla i minulý rok.

ČTĚTE TAKÉ:

„I přesto, že jsou České aerolinie ještě stále ve fázi restrukturalizace a ve fázi úsporných opatření, tak je tohle umístění, v konkurenci aerolinií, které toto nemusí podstupovat, příjemné,“ hodnotí výsledek mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Zatímco České aerolinie si tak drží svou pozici, o absolutnímu vítězi z loňska to neplatí. Společnost Emirates, která žebříčku tehdy kralovala, sesadily z trůnu kromě Cathay Pacific také katarské a singapurské aerolinky. Vítěz naopak udělal skok o celých pět příček. Ještě loni byla totiž společnost Cathay Pacific až šestá.

Nejlepší catering i nejlepší zábava během letu

Soutěž má kromě hlavní kategorie World's best, tedy Nejlepší na světě, také dalších osm podkategorií. V nich se hodnotí aerolinky s nejlepším personálem, ale třeba i s nejlepším cateringem. Kromě celosvětového žebříčku je k dispozici i přehled těch nejlepších společností na jednotlivých kontinentech a jejich částech.

Další NEJ:

Nejlepší nízkonákladové aerolinky: AirAsia

Nejlepší posádka: Garuda Indonesia

Nejlepší catering v ekonomické třídě: Thai Airways

Nejlepší sedadla v ekonomické třídě: Saudi Arabia Airlines

Zvláštní kategorii mají i nízkonákladové společnosti. Mezi TOP 10 "nízkonákladovek“ z celého světa se však ani tentokrát nedostala společnost Wizzair či Ryanair. Z nízkonákladových společností působících v Česku se mezi nejlepšími pravidelně umisťuje pouze easyJet.

Hlasování se účastnili pasažéři ze 160 zemí. Průzkum probíhal od dubna 2013 do května 2014 na stránkách www.worldairlinesurvey.com. Vyplněno bylo celkem 19 milionů dotazníků. Svou spokojenost mohli zákazníci vyjádřit v několika kategoriích, jako je například kvalita jídla, posádka, komfort a zábava během letu, odbavování a další. Posuzováno bylo 245 aerolinií. Ceny se udělují již od roku 2009.

Nejlepší aerolinky na světě

1. Cathay Pacific

2. Qatar Airways

3. Singapore Airlines

4. Emirates

5. Turkish Airlines

6. ANA All Nippon Airways

7. Garuda Indonesia

8. Asiana Airlines

9. Etihad Airways

10. Lufthansa