Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejrizikovější obor: zemědělství. Úpadek hrozí každé třetí firmě

Ekonomika

  20:47
PRAHA - V kterém odvětví nejvíce hrozí, že kvůli krachu firmy přijdou lidé o práci? K nejriskantnějším patří práce v oblasti zemědělství, zpracovatelského průmyslu, obchodu a dopravy. Naopak nejjistěji se mohou cítit zaměstnanci bank a pojišťoven. Vyplývá to z analýzy stability firem, kterou zveřejnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia).

STABILNÍ FIRMY V nejohroženějších sektorech

zemědělství:

Rybářství Třeboň
Zemědělská společnost Komorno VH AGROPRODUKT
Agropodnik Humburky 

zpracovatelský průmysl:
PREměření
Pilana Metal
SE-MI service
DAS Fabrication
LPS Automotive

obchod:
Chrysler Czech Republic
Trímet Prag
Czech Coal
Malec a Vavrik
MJD Trading

doprava:
PPL CZ
Čedok
Cestovní kancelář Fischer Metrans
EXIM Tours

Zdroj: Čekia

"Náš ratingový model zcela nepotvrzuje obavy stavařů, kteří očekávají krach až pětiny stavebních firem, nicméně trh dodavatelů těchto služeb se již značně pročistil v uplynulém období," komentovala výsledky analýzy Alena Seoudová, ředitelka agentury Čekia.

Jen necelých 16 procent firem podnikajících ve stavebnictví se totiž zařadilo do nejhorší kategorie známkování a existuje tak u nich v následujícím roce významné riziko úpadku.

I přes hrozivé předpovědi stavařů si tak tento obor vedl v rámci jedenáctky sledovaných odvětví velice dobře. Ve stabilitě ho totiž dokázali předstihnout jen podnikatelé ve třech oblastech. O pár procentních bodů lépe si vedlo školství, zdravotnictví, veterinární a sociální činnosti, kde vyšší riziko úpadku hrozí jen 13,4 procentům firem.

Ještě lépe na tom jsou pracovníci v peněžnictví a pojišťovnictví, kde krach hrozí jen sedmi procentům firem. Toto odvětví zároveň vykazuje největší procento firem ve vynikající kondici a to téměř 65 procent. Zřejmě nejbezpečněji se mohou cítit zaměstnanci společností zabývajících se výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody. Vyšší riziko úpadku hrozí jen necelým třem procentům z nich a vynikající ekonomické zdraví vykazuje více než 57 procent z nich.

Čtěte také:

"Ekonomická recese v České republice se nejvýrazněji odrazila na společnostech podnikajících v oborech s přímou závislostí na vývoji ekonomického cyklu," vysvětlila Seoudová. Podle analýzy by tak největší obavy o práci měli mít zemědělci, myslivci, lesníci a rybáři.

Zvýšené riziko úpadku totiž hrozí každí třetí firmě podnikající v tomto oboru. Hned za nimi se v rizikovosti řadí společnosti ze zpracovatelského průmyslu, dopravy, skladování a telekomunikací. Tam je krachem ohrožena každý čtvrtá firma. V úpadku může také skončit každá pátá firma v oblasti těžby nerostných surovin.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat