Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší křižovatka v Česku dnes propojila Hradec s Pardubicemi

Ekonomika

  15:11
OPATOVICE NAD ALBEM - U Opatovic nad Labem byla dnes otevřena obří mimoúrovňová křižovatka. Napojuje rychlostní komunikaci R35 a silnici I/37 z Hradce Králové do Pardubic. V současnosti má stavba dvě úrovně, v budoucnu přibude ještě třetí. Svými parametry je křižovatka v Česku unikátní, řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfred Brunclík.

U Opatovic nad Labem na Pardubicku byla 27. listopadu slavnostně otevřena víceúrovňová křižovatka, která spojí budoucí rychlostní komunikaci R35 se silnicí I/37. foto: ČTK

"Projektant musel čelit celé řadě překážek, například technické památce Opatovický kanál. Je to vlastně křižovatka dvou kapacitních komunikací dálničního typu. Taková křížení v republice dosud nemáme," uvedl Brunclík.

V úrovni terénu vede silnice I/37 známá jako Hradubická tvořená čtyřmi novými pruhy. Nad ní vznikl v "prvním patře" kruhový objezd s takzvaným rozpletem, který umožní napojení státní silnice s rychlostní silnicí R35 včetně všech přilehlých komunikací k vesnici a elektrárně. Vlastní R35 povede v budoucnu v nejvyšším třetím poschodí a bude ji tvořit téměř kilometr dlouhá estakáda.

Dosavadní výstavba si vyžádala náklady asi 1,7 miliardy korun. Po dokončení horního patra se silnicí R35 dosáhnou náklady sumy 3,65 miliardy korun. Podle Brunclíkova odhadu bude křižovatkou ve finálním stavu projíždět denně asi 60.000 vozidel.

První úsek rychlostní komunikace R35, který do křižovatky ústí, se napojuje na několik kilometrů vzdálenou dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové a v současnosti tvoří dálniční přivaděč. Díky němu mohou nyní kamiony využívat téměř celou délku dálnice a jet kolem Opatovic do Hradce Králové a dále na Moravu. Doposud musely z D11 sjíždět již v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku na původní silnici I/11. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc má obavy, aby těžká vozidla Hradec nezaplavila.

V Pardubickém kraji dosud téměř zcela chybí dálniční síť. Asi 10 kilometrů dálnice D11 vede okrajovou částí Pardubicka. Přivaděč na dálnici z Opatovic tvoří zároveň první čtyři kilometry rychlostní komunikace R35. Ta by měla v budoucnu spojit Liberec s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Bude procházet celým regionem, v první etapě se bude stavět úsek z Opatovic k Vysokému Mýtu. Další část trasy u Litomyšle nedávno zrušil Nejvyšší správní soud kvůli chybám při schvalování územního plánu kraje. Další rychlostní komunikace R43, která má vést ve východní oblasti kraje a spojit Svitavsko s Brnem, je zatím ve stadiu posuzování dopadů na životní prostředí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat