Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Největší 'vysávači státu' tají své vlastníky

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Šestnáct anonymních firem v posledních třech letech vydělalo na veřejných zakázkách dohromady kolem 18,2 miliardy korun.

Největší část z toho si přitom rozdělily firmy v regionech, uvedly HN. Podle nich to vyplývá z žebříčku, který ve spolupráci s deníkem vypracovala protikorupční platforma zIndex.

Výzkumný tým zIndex, jehož členové se problematikou veřejných zakázek zabývali i jako poradci národní ekonomické rady NERV, zmapoval všechny veřejné zakázky pro firmy s anonymními vlastníky za období posledních tří let.

FIRMY, KTERÉ NEJVÍCE VYDĚLÁVAJÍ NA STÁTNÍCH ZAKÁZKÁCH

V šestnáctce se tak umístil stavební EDS Holding, který začal získávat zakázky v době exministra dopravy Aleše Řebíčka, i firma bez zaměstnanců Kardioport, která dodává materiál pražskému Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Jako další se v žebříčku ocitly ostravská firma Financial Found, jihočeský Stavcent, Lesy Hluboká a firmy DYNN, BAK, Herkul, CE Wood, Tezas, Krušnohorské lesy, Pozemní stavitelství Zlín, Notes CS, Hagemann, Beskydská stavební a Ekom CZ.

Tajit své vlastníky umožňují firmám listinné akcie na majitele. Firmy zveřejnění majitelů odkládají a čekají, až jim to nařídí zákon, nebo až to udělají ostatní. "Nemáme problém," tvrdí Rostislav Rožánek, šéf představenstva prodejce autobusů Tezas, který skončil v žebříčku sedmý.

Také William Pešek, obchodní ředitel počítačové firmy Notes CS, uvedl, že firma vlastníky zveřejní, "jakmile nám tuto povinnost nějaký zákon uloží".

FIRMY, KTERÉ V LETECH 2007-2010 ROZDALY NEJVĚTŠÍ OBJEMY ZAKÁZEK FIRMÁM S LISTINNÝMI AKCIEMI NA MAJITELE

Lesy ČR 3,9 miliardy
Ředitelství silnic a dálnic 2,7 miliardy
ČD Cargo 1,7 miliardy
Ústecký kraj 1,4 miliardy
ministerstvo obrany 881 milionů
ministerstvo financí 689 milionů
hlavní město Praha 609 milionů
Povodí Labe 530 milionů
IKEM 459 milionů
SÚS Ústeckého kraje 375 milionů
Město Vrchlabí 530 milionů
Město Trutnov 508 milionů
České dráhy 485 milionů
Vodovody a kanalizace Trutnov 464 milionů

Návrh nového zákona o veřejných zakázkách dnes schválila vláda. Předloha Věcí veřejných má zajistit jejich větší transparentnost a omezit manipulace s nimi. Nejmenší vládní strana považuje normu za klíčovou v boji s korupcí a chce ve sněmovně spojit hlasování o zákonu s hlasováním o důvěře vládě.

Norma zavádí pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, u samospráv zastupitelstvo. Zákon by podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, který normu připravoval, měl začít platit od ledna příštího roku. Novela připravovaná zhruba od loňského srpna přináší na dvě desítky změn.

PODÍVEJTE SE JAKÉ ZMĚNY PŘINESE NOVELA O ZAKÁZKÁCH

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?