Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvzácnější známku světa vydražili za 200 milionů. Přitom vznikla z nouze

Ekonomika

  8:27
NEW YORK - Říká se jí One-Cent Magenta, tedy Jednocentová karmínová, a momentálně je to nejvzácnější a také nejdražší známka světa. Její dražba, která proběhla v úterý večer v New Yorku, totiž vynesla v rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu korun). Dosud nejdražší známka se přitom prodala „jen“ za 2,2 milionu dolarů.

Dražba známky One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová), považované za nejvzácnější známku světa, vynesla v úterý večer v New Yorku rekordních 9,5 milionu dolarů (192,5 milionu Kč). foto: ČTK

Aukční síň Sotheby's odhadovala tržbu na rekordních 10 až 20 milionů dolarů (až 400 milionů korun). O dražbě informovala agentura AFP.

Známku s nominální hodnotou jednoho centu považují odborníci za nejvzácnější na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. Vytištěna byla z nouze, když se před půldruhým stoletím zpozdila dodávka známek z Británie do kolonie v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat místní tiskárnu o výpomoc. Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Dražba byla významná i proto, že se proslulá známka dostala na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu. Dosud nejdražší poštovní známkou je švédská "Tříšilinková žlutá" z roku 1855, která se v roce 2010 vydražila za 2,2 miliónu dolarů.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat