Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Některé e-shopy a lékárny po snížení DPH respirátory zlevnily. Někde o víc, než činí výše daně

Ekonomika

  8:46
PRAHA - Respirátory třídy FFP2 a vyšší, na které se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent, některé internetové obchody a lékárny zlevnily. Někteří prodejci snížili cenu i víc, než kdyby jen odečetli daň. Snížením daně chce vláda zlepšit dostupnost respirátorů třídy FFP2 jako ochranného prostředku proti nákaze novým koronavirem. Zvažuje je povinně zavést v obchodech nebo veřejné dopravě, kde je zatím jen doporučuje.

Na respirátory třídy FFP2 se od středy nevztahuje DPH. foto: Shutterstock

Například největší internetový obchod Alza.cz prodával minulý týden sadu deseti respirátorů FFP2 za 309 korun, ve středu ráno stejný výrobek nabízí za 272 Kč. E-shop Prozdravotniky.cz dosud za deset respirátorů stejné třídy chtěl 350 korun bez DPH, nyní je možné je v něm koupit za 300 korun. Slevu až o polovinu hlásí web Vistex.cz.

Zhruba o pětinu zlevnila respirátory FFP2 jedna z lékáren v pražském Hloubětíně. V úterý odpoledne tam jeden kus stál 49 korun, ve středu ráno o deset korun méně.

Žena s respirátorem u stanice metra Vltavská v Praze.
Lidé s nasazenými respirátory na Karlově mostě.

Balení tří respirátorů FFP2 za 29,90 koruny od středy nabízí prodejní řetězec Lidl. Podobný zájem, jaký tím vyvolal na Slovensku, ale ve středu ráno v Praze k vidění nebyl. Před obchodem řetězce v pražské Koněvově ulici čekalo před otevřením méně než deset lidí a někteří z nich si přišli jen pro svačinu. Ani v bohnickém Lidlu fronta před 08:00 nebyla. 

Zákazníci i personál si ale o změně ceny povídali a mnozí lidé si respirátory koupili. Fronty se netvořily ani u Lidlu v Karlíně. Zájem ovšem o respirátory FFP2 v balení po třech kusech byl. Z pěti lidí ve frontě je v košíku měli všichni, obvykle po třech baleních. Podobně tomu bylo v Lidlu nedaleko vlakového nádraží v Libni.

Vláda o dočasném zrušení DPH u respirátorů rozhodla v pondělí, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Na výrobce a prodejce opakovaně apelovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), aby zrušení daně promítli do ceny. Povinné jsou v Česku respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 nyní zatím pro žáky a instruktory v autoškolách.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat