Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny

Ekonomika

  10:30
FRANKFURT NAD MOHANEM - Riziko, že se rozpadne společenství zemí, které platí eurem, není zanedbatelné a investoři ho přesto ignorují. Takto trhy varuje Joachim Fels, jeden z hlavních analytiků největší investiční banky světa Morgan Stanley.

Německo by mohlo uvažovat o vystoupení z eurozóny foto: Shutterstock

Podpora zadluženého Řecka je už dnes zejména v Německu velice nepopulární a jestli do problémů spadnou ještě další země jako Portugalsko či Španělsko, euroskeptici získají navrch.

Čtěte více:

Je to paradoxní, ale projev solidarity s Řeckem ostatních členů eurozóny a Evropské centrální banky tak zvýšil riziko, že se projekt společné evropské měny rozpadne. Jestliže se eurozóna promění v důsledku řecké dluhové krize v region fiskální marnotratnosti, Německo by mohlo podle Felse uvažovat o vystoupení ze současné unie a založení menšího bloku s pevnější měnou. A poslední události naznačují, že cesta k rozpadu měnové unie už začala.

Čtěte více:

Morální hazard v Evropě je na vzestupu

Záchranný balíček úvěrů pro Řecko vytváří podle analytika špatný precedent pro ostatní členy eurozóny a zvyšuje pravděpodobnost, že se eurozóna časem zdegeneruje na rozhazovačné společenství se slabou měnou a vyšším inflačním nebezpečím. Ve chvíli, kdy se tak stane, mohou země upřednostňující cenovou stabilitu typu Německa dospět k názoru, že by jim bylo lépe v menší unii s mnohem přísnějšími pravidly.

"Jelikož Maastrichstká smlouva neumožňuje vylučovat neposlušné země z eurozóny, jediný způsob, jak toho Německo může dosáhnout, je opuštění eura a založení silnější měny," vysvětluje Fels.

Čtěte více:

Pomocnou ruku už Řecku nabídli lídři všech zemí Unie i Mezinárodní měnový fond. Peníze přitom Řecko bude získávat za nižší než tržní úrok. "Ponaučení, které tak získali ostatní členové eurozóny ze záchrany Řecka, je, že nezáleží na tom, jak hodně poruší Pakt stability a růstu, finanční pomoc nakonec přijde," uzavřel Fels.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat