Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo snižuje dodávky teplé vody. Může to čekat i nás, říká expertka

Ekonomika

  19:36
Německo ve veřejných budovách snižuje teplotu a omezuje dodávky teplé vody. Expertka na energetiku a bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že podobná opatření můžeme očekávat v tuzemsku. Závislost na ruském plynu podle ní potrvá ještě minimálně pět let.

Německo radí, aby lidé méně vařili, méně topili a nosili teplé svetry. Expertka na energetiku a bývalá výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu Lenka Kovačovská se domnívá, že takové rady jsou na místě. „Jednak kvůli energetické bezpečnosti – čím víc uspoříme, tím méně plynu nám bude chybět – a za druhé kvůli ceně. Řadě domácností doběhnou fixní kontrakty a zálohy budou vyšší,“ řekla Kovačovská v pořadu 360° na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Německo se rozhodlo v řadě veřejných míst a budov omezit například dodávky teplé vody. Šetření se tak dotkne třeba tělocvičen, sportovních hal a veřejných bazénů v Hannoveru. V některých veřejných budovách sníží i teplotu v chodbách a vypnou venkovní osvětlení.

„Nedovedu si představit scénář, že budou zcela zastaveny dodávky ruského plynu a Česká republika by si žila v plném komfortu, zatímco okolní státy by drakonicky spořily. Je to zbytný luxus a zbytný komfort, musíme se uskromnit,“ řekla Kovačovská. Podle ní můžeme podobná omezení v dohledné době očekávat i v České republice.

Cena plynu se ale podle Kovačovské bude postupně snižovat. „Bude postupně klesat tím, jak se Evropa bude schopna odpoutávat od ruských dodávek a přiláká dodavatele zkapalněného plynu,“ uvedla.

Zbavit se závislosti na plynu z Ruska však podle expertky ještě chvíli potrvá, a to minimálně pět let.

K nelibosti Evropské unie mimo jiné Maďarsko zahájilo jednání s Ruskem o navýšení dodávek plynu. Česká republika by se podle Kovačovské však ke stejným krokům uchylovat neměla. „Pokud jste na něčím seznamu nepřátel a pokud vás někdo několik měsíců vydírá, není racionální žádat o užší spolupráci. Je to spíš sado-maso praktika,“ sdělila expertka televizní stanici CNN Prima News.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat