Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Thunbergová podpořila jádro. Pokud už běží, je lepší než uhlí, školila Němce

Aktivistka Greta Thunbergová (5. listopadu 2021) foto: AP

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová zpochybnila německé plány na odstavení jaderných elektráren. Pokud má tento krok znamenat návrat k uhelné energetice, tak jde podle ní o špatný nápad. Švédská bojovnice za životní prostředí tak v Německu okořenila už tak vypjatou debatu na téma jaderných elektráren.
  13:02

Na otázku, zda jaderná energie je pro klima výhodnější, Thunbergová v rozhovoru řekla: „To záleží. Pokud jsou již v provozu, myslím, že by bylo chybou je vypnout a přejít na uhlí.“ Její celý rozhovor s televizní moderátorkou Sandrou Maischbergerovou má vyjít ve středu.

Německo původně plánovalo uzavřít své zbývající tři jaderné elektrárny na konci tohoto roku. Vzhledem k nedostatku plynu a prodlouženým odstávkám francouzských jaderných elektráren, ale bude životnost některých reaktorů pravděpodobně prodloužena. Nicméně jen asi do dubna.

Aby se Německo popasovalo se současnou energetickou krizí, tak zároveň částečně oživilo i některé uhelné provozy. Provozovatelům odstavených elektrárna na hnědé uhlí zaplatí až 450 milionů eur (asi 11 miliard korun), aby je připravily na provoz v případě mimořádných událostí během letošní zimy. I tak ale němečtí vrcholní politici stále opakují, že s využíváním uhlí skončí do roku 2030.

Výrok Thunbergové ale v Německu rozdmýchal veřejnou debatu. Pohled aktivistky na jadernou energetiku nepotěšil zástupce německých Zelených, neboť podle bývalé předsedkyně strany Simone Peterové nedávají její výroky žádný smysl. Jaderné elektrárny totiž podle Peterové nejsou užitečné a využívají hlavně ruský uran.

Příznivci německé jaderné energetiky se ale výroku švédské aktivistky chytli a začali plány současné německé vládní koalice zpochybňovat. „Pokud se i patron Zelených zasazuje o další provoz jaderných elektráren, tak je jasné, jakou ideologickou a amatérskou práci ministr pro hospodářství Robert Habeck a jeho strana provozují,“ řekl Florian Hahn, který je poslancem bavorské Křesťansko-sociální unie.

I tak ale nemusí být budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii jasná. Třeba Rakousko se kvůli dočasnému zařazení jádra a plynu mezi zelené investice obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie a k podobnému kroku se odhodlává i Lucembursko.

Právní kroky proti Evropské komisi kvůli tomu zahájily i některé ekologické organizace. Pokud by byly tyto stížnosti úspěšné, nemohla by Evropská unie třeba podpořit výstavbu dalších bloků jaderných elektráren.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!