Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Na hodinu nejméně 300 korun. Němci si o více než pětinu zvedají minimální mzdu

Německý kancléř Olaf Scholz mluví v parlamentu. (1. června 2022) foto: AP

Minimální hodinová mzda v Německu se od října zvýší z nynějších necelých deseti eur na dvanáct eur. Tedy ze zhruba 240 korun na 300 korun. Rozhodla o tom v pátek dolní komora německého parlamentu, která tím schválila návrh zákona předložený ministrem práce Hubertusem Heilem.
  16:21

Jde o nárůst o zhruba 22 procent. Spolková vláda toto zvýšení schválila již v únoru. Kancléř Olaf Scholz před loňskými parlamentními volbami učinil z minimální hodinové mzdy dvanáct eur svůj ústřední slib.

Návrh zákona podle agentury DPA vychází z toho, že v současnosti více než šest milionů pracovníků v Německu pobírá mzdu nižší než dvanáct eur za hodinu. Heil upozornil, že ze zvýšení minimální mzdy budou těžit zejména ženy a obyvatelé východní části Německa. Pro mnohé bude podle něj tento krok zřejmě znamenat nejvýraznější nárůst mzdy v životě.

Spolkový svaz zaměstnavatelů (BDA), který reprezentuje podniky ze všech odvětví německé ekonomiky, ale zvýšení minimální mzdy kritizuje. Podle prezidenta svazu Rainera Dulgera federální vláda svým postupem porušuje dohody sjednané v roce 2015.

V České republice v současnosti činí minimální mzda 16 200 korun měsíčně, respektive 96,40 korun za hodinu. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje kvůli vysoké inflaci zvýšení minimální mzdy od července o dva tisíce korun, tedy o dvanáct procent.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat