Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vlaky z Prahy do Berlína končí v Drážďanech, němečtí strojvedoucí stávkují

Zaměstnanci železnic protestují před hlavním nádražím v Kolíně nad Rýnem během celonárodní stávky, kterou svolal německý odborový svaz Verdi kvůli sporu o mzdy. (21. dubna 2023) foto: Reuters

Strojvedoucí v Německu sdružení v odborech GDL ve středu pozdě večer vstoupili do 20hodinové výstražné stávky za vyšší mzdy. S problémy až do čtvrtečního večera musí počítat i čeští cestující, protože vlaky z Prahy do Berlína budou končit v Drážďanech, odkud také budou do české metropole vyjíždět.
  23:20

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) uvedla, že se podaří vypravit méně než 20 procent rychlovlaků ICE a dálkových spojů.

Dráhy vyzvaly veřejnost, aby pokud možno odložila cesty až po stávce, která skončí ve čtvrtek v 18:00. Všechny jízdenky, které byly prodány na spoje v čase stávky, je možné použít v následujících dnech.

Zrušena byla i vázanost jízdenek na konkrétní vlak. Lidé si také mohou zdarma změnit rezervaci míst, případně si nechat vrátit peníze.

Kvůli stávce, která začala ve středu v 22:00, nevyjedou vedle rychlíků ani mnohé regionální a městské vlaky. „Ze zkušeností z předchozích stávek budou rozsáhlé výpadky i v regionálních spojích,“ řekl dnes novinářům mluvčí DB Achim Stauss. „Počítáme také s tím, že v některých regionech nepojedou vůbec žádné vlaky,“ poznamenal.

Dráhy podle Stausse chtějí co nejvíce navýšit kapacitu vlaků, které se podaří vypravit. „Budeme přidávat vagony, pokud to bude možné,“ řekl. Zároveň ale varoval, že DB nebudou moci přepravit každého cestujícího.

Úterní oznámení stávky bylo překvapivé, protože Odbory německých strojvedoucích (GDL) a DB před týdnem absolvovaly první kolo vyjednávání o mzdách a na čtvrtek a pátek chystaly druhé kolo rozhovorů. Šéf odborů Claus Weselsky k potřebě stávky řekl, že dráhy si ústupky odborářů vyložily jako slabost. Železniční společnost postup odborů tvrdě kritizovala a stávku označila za zbytečnou. Dráhy také odřekly čtvrteční a páteční jednání s GDL.

Výhrady ke stávce mělo i německé sdružení cestujících PRO BAHN, podle kterého poskytly odbory příliš málo času na to, aby se lidé mohli na protest připravit. Sdružení také poukázalo na to, že vzájemné spory komplikují hledání dohody.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13 600 Kč) měsíčně a vyplacení jednorázové protiinflační prémie ve výši tři tisíce eur (73 400 Kč). Sporným bodem je zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně pro pracovníky ve směnném provozu s plnou náhradou mzdy. Dráhy s požadavky nesouhlasí a navrhují jedenáctiprocentní zvýšení mezd a jednorázový protiinflační bonus 2850 eur (69 700 Kč). Tato prémie by díky vládnímu kompenzačnímu balíčku nepodléhala zdanění.

Autoři: ,