Kromě toho, že cena žlutého kovu od začátku roku klesla o 6 procent a od svého historického maxima již o 18 procent, tak tomuto drahému kovu přestává věřit i mnoho zahraničních analytiků.
Například před rokem tipovalo růst 52 procent analytiků, nyní už jen pouhých 44 procent expertů. Své prognózy pro cenu zlata na konci minulého měsíce snížili také naši kolegové ze Société Générale, a to dost radikálně. Zlato by podle nich mělo postupně klesat na 1375 dolarů za troyskou unci na konci letošního roku a tento trend by měl pokračovat i v následujících letech, a to dokonce až na 1000 dolarů za troyskou unci v roce 2018.
Hlavními důvody očekávaného poklesu cen žlutého kovu je očekávání globálního ekonomického oživení, růstu úrokových sazeb a posilování amerického dolaru. Všechny tyto faktory budou snižovat motivaci investorů umísťovat volné finanční prostředky do zlata, a to tedy může nakonec vést ke značnému poklesu spekulativní poptávky.
Právě silnější dolar by však mohl zmírnit ztráty českých investorů. Cena zlata by se díky působení měnových kurzů mohla ještě v polovině letošního roku držet v blízkosti současné ceny okolo milionu korun za kilogram. Do konce roku 2013 by měla oslabit jen o mírná 4 procenta na přibližně 960 tisíc Kč/kg.
Menší váha zlata v portfoliu nadále má význam v podobě diverzifikace a ochrany před rizikem vysoké inflace, z dlouhodobého pohledu nyní ovšem čekáme významný tlak na pokles ceny (odhadujeme o více než 20 procent), a proto by investoři měli zvážit redukci svých pozic.