Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nenáviděná firma, obří výpadek i výpověď bývalé zaměstnankyně. Facebook ztrácí přitažlivou tvář

Poničené kabely před logem Facebooku foto: Reuters

Masivní pondělní výpadek služeb Facebooku, včetně jeho dceřiných firem WhatsApp a Instagram, byl jen jedním z řady problémů, které internetový gigant právě řeší. Firma má potíže zejména kvůli výpovědi své bývalé zaměstnankyně Frances Haugenové, která prozradila některé nevhodné praktiky Facebooku. Navíc se řadí k nejvíce nenáviděným společnostem světa.
  15:50

Zuckerberg: Facebook neupřednostňuje zisk před bezpečností, netlačíme štvavý obsah

Jen několik dní před pondělním výpadkem služeb Facebooku zveřejnil portál Rave Reviews svou studii nejvíce nenáviděných značek na světě. Firma zkoumala pozitivní a negativní zmínky na sociální síti Twitter. Nejvíce nenáviděnou společností světa je podle tohoto průzkumu Microsoft, který v tomto ohledu „zvítězil“ ve 22 zemích. Do společnosti nejvíce nenáviděných firem se však dostal právě i Facebook. A vypadá to, že ke zlepšení této pozice nejspíš jen tak nedojde.

Aktuálně uživatele namíchnul právě obří výpadek služeb v pondělí.

Facebook, Instagram a WhatsApp mají rozsáhlý výpadek. Víme o tom, vzkazují

Odpoledne a navečer nefungovala nejen sociální síť Facebook jako taková, ale potíže měly i služby Messenger, WhatsApp a Instagram, které Facebooku patří. Výpadek byl celosvětový a mnoho uživatelů donutil k dočasnému přechodu na jiný způsob komunikace – v Česku tak například rapidně narostl počet odeslaných SMS (až o 400 procent) i hovorů (asi o čtvrtinu oproti normálu).

Ztráta důvěry

Výpadek trval zhruba sedm hodin a firma přiznala, že šlo o chybné nastavení, v podstatě si Facebook výpadek způsobil sám. A i když nedošlo k žádnému úniku osobních dat, důvěru uživatelů si takto Facebook rozhodně nezískal.

Frances Haugenová
Mark Zuckerberg: 134 miliard dolarů

A nezískal ji ani u akcionářů, kteří v podstatě okamžitě zahájili výprodej akcií. Ty se z pátečního maxima zhruba 344 dolarů za kus propadly na hodnotu jen lehce nad 323 dolary. V úterý sice následovala korekce, nicméně i tak Facebook uzavíral na necelých 333 dolarech. Další růst zůstává otázkou, jelikož se Facebook potýká s dalšími potížemi a akcie klesají už nějakou dobu.

‚Ve Facebooku to bylo výrazně horší než cokoliv.‘ Za únikem studií o společnosti stojí bývalá zaměstnankyně

Důvodem je zveřejňování kritických článků deníkem Wall Street Journal. Ten od půlky září zveřejňuje řadu zjištění, která vychází z interních dokumentů firmy.Vynesla je bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová, která již v případu vypovídala před americkým Senátem. Ve své výpovědi mimo jiné zopakovala, že Facebook a osobně jeho zakladatel a majitel Mark Zuckerberg upřednostňovali obří zisky před ochranou uživatelů.

Haugenová a WSJ mimo jiné tvrdí, že firma měla k dispozici důkazy, že její služby například škodí dětem, zejména jejich psychickému zdraví, a že je sociální síť hrozbou pro demokracii a pomáhá šířit násilí.

„Hrozba pro demokracii“

Facebook podle ní neudělal potřebné změny, které by například pomohly dramaticky zpomalit šíření dezinformací, nenávistných komentářů a dalšího nevhodného obsahu. Automatizované systémy pro odhalování nevhodných komentářů jsou podle Haugenové neefektivní a nebrání dostatečně děti například proti nenávistným příspěvkům, nebo svodům drogových dealerů.

Konkrétně články WSJ ukázaly, že Facebook na základě detailní studie věděl, že příspěvky na Instagramu mají negativní dopady na psychiku mladých dívek, které kvůli nim nenávidí své tělo. Přesto firma veřejně tento vliv bagatelizuje.

Podle Haugenové je za to zodpovědný sám Zuckerberg, který je údajně v podstatě neomezeným vládcem firmy (drží 55 procent akcií s hlasovacími právy). Výpověď Haugenové spojila senátory Demokratické i Republikánské strany a ti teď volají po přísné regulaci Facebooku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!