Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neúspěšná lobby? Poslanec ODS chtěl zavést úlevu solárníkům

Ekonomika

  17:11
PRAHA - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nedávno odhadl, že podpora štědře dotované fotovoltaiky nás všechny bude stát bilion korun. Jen pár dnů potom ale jeho spolustraník Tomáš Úlehla sněmovně předložil návrh zákona, který zbavuje provozovatele elektráren povinnosti zajistit ekologickou recyklaci vysloužilých solárních panelů. Kritizovaný návrh však získal mizivou podporu a neprošel.

Exslanec ODS Tomáš Úlehla foto: ČTK

Pozměňovací návrh k novele zákona o odpadech od poslance Úlehly, který se loni vzbouřil proti Petru Nečasovi, se nedočkal valné podpory v ani jeho vlastní straně a koaliční TOP 09 proti němu dokonce aktivně vystoupila.

„Návrh poslance Úlehly by současné provozovatele solárních elektráren najednou zbavil jejich povinnosti zajistit ekologickou recyklaci solárních panelů. Za rozbité, zastaralé či dosloužené panely by pak zodpovídal výrobce,“ říká například poslanec Bořivoj Šarapatka z TOP 09.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci panelů, které v posledních letech doslova zaplavily Česko, přitom často pocházejí z Asie a jsou velice těžko dohledatelní. V praxi by náklady na recyklaci nebezpečného materiálu musel zaplatit stát nebo obce, které se proti Úlehlově návrhu také ostře ohradily.

Další pokus solární lobby?

„Podle Svazu měst a obcí tento návrh neznamená nic jiného, než nejistotu, kdo se o vysloužilé fotovoltaické panely jednou postará. Výrobci, z nichž se velká část nachází mimo hranice ČR, mají sice povinnost tyto panely odstranit, ovšem vzhledem k jejich životnosti už nemusí tito výrobci v době odstraňování panelů vůbec existovat,“ míní Pavel Drahovzal, předseda Komise pro životní prostředí svazu a starosta obce Velký Osek.

Drahovzal připomíná, že Úlehla byl zvolen za Zlínský kraj, kde se nachází na 800 tisíc solárních panelů, což ho řadí na druhé místo v republice. Za pozměňovacím návrhem tak podle Drahovzala může stát vlivná solární lobby.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat