Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nokia je v obří ztrátě. Zaspala dobu

Ekonomika

  18:30
HELSINKY - Čistá ztráta finského výrobce mobilních telefonů Nokia se ve druhém čtvrtletí téměř zčtyřnásobila na 1,41 miliardy eur (zhruba 36 miliard korun) z 368 milionů eur před rokem. Hospodářské výsledky byly zasaženy poklesem prodeje chytrých telefonů. To je oblast, ve které nyní Nokia zaostává za konkurenty, jako jsou Apple a Samsung.

Vývojové centrum společnosti Nokia v Helsinkách foto: Reuters

Celkové tržby společnosti ve čtvrtletí klesly o 19 procent na 7,54 miliardy eur. Tržby z prodeje chytrých telefonů se propadly o 34 procent na 1,54 miliardy eur. Výsledky však podle agentury Reuters v některých ohledech překonaly očekávání, což vedlo k prudkému nárůstu ceny akcií podniku na burze.

ČTĚTE TAKÉ:

Nokia byla po více než desetiletí největším výrobcem mobilních telefonů na světě. V letošním prvním čtvrtletí ji však podle výzkumné společnosti Gartner předstihl jihokorejský rival Samsung, napsala agentura AP.

Samsung a Apple Nokii válcují

Nokia ve čtvrtletí prodala čtyři miliony chytrých telefonů z nové řady Lumia s operačním systémem Windows Phone společnosti Microsoft. Celkový prodej jejích chytrých telefonů se nicméně propadl téměř o dvě pětiny na 10,2 milionu kusů. Konkurenti Samsung a Apple přitom prodávají čtvrtletně zhruba 35 až 40 milionů chytrých telefonů, napsala agentura DPA.

Nokia loni v únoru oznámila, že u chytrých telefonů přejde od svého operačního systému Symbian k softwaru společnosti Microsoft. Její akcie od té doby oslabily o zhruba 80 procent. Po zveřejnění výsledků však stouply téměř o 15 procent.

Analytici se diví

"Jsem reakcí trhu překvapen," uvedl analytik Lee Simpson ze společnosti Jefferies & Co. "Nokia má stále stejný problém. Není schopna zvýšit dodávky telefonů Lumia tak rychle, aby to kompenzovalo pokles u telefonů se Symbianem," dodal Pete Cunningham z firmy Canalys.

Nokia tento týden oznámila, že se rozhodla na klíčovém americkém trhu srazit cenu svého vlajkového chytrého telefonu na polovinu. Nokia Lumia 900, která je na trhu sotva tři měsíce, se tak bude místo dosavadních 99 dolarů prodávat spolu se smlouvou za 49,99 dolarů (zhruba 1000 korun). Nokia si od tohoto kroku slibuje, že se jí podaří zastavit vytrvalý pokles tržního podílu.

Minulý měsíc firma oznámila, že hodlá do konce roku 2013 v celém světě propustit dalších 10 000 zaměstnanců. To je zatím největší reorganizace pracovních míst v historii podniku. Od podzimu 2010, kdy přišel do Nokie nový ředitel Stephen Elop, už firma naplánovala odchod více než 40.000 zaměstnanců. To je asi čtvrtina výchozího stavu.

Nízké ceny, mizivé výdělky

Přestože Nokia byla ještě před pár lety jednoznačně dominantním výrobcem mobilních telefonů, v segmentu chytrých telefonů zaspala dobu. Z kdysi ceněné Nokie tak zůstal podnik, který sice chrlí miliony cenově dostupných mobilních telefonů, právě kvůli jejich nízké ceně na nich ale nedokáže nic vydělat. Například Apple prodává telefonů mnohem méně, je ale schopen je zákazníkům prodat i za výrazně vyšší ceny.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat