Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V plynovodu Nord Stream 2 prudce klesl tlak, Dánové našli únik v Baltském moři

Dělníci při stavbě plynovodu Nord Stream 2 v Rusku. (5. června 2019) foto: Reuters

V novém, ale nikdy nepoužitém plynovodu Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Podle provozovatele potrubí za to může díra. Dánské úřady později oznámily, že plyn uniká do Baltského moře.
  17:39

Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.

„Někde musí být díra,“ řekl agentuře DPA mluvčí provozovatele Ulrich Lissek. Tlak podle něj klesl v potrubním rameni A. Za normálních okolností je v plynovodu tlak 105 barů. Nyní je na německé straně pouze sedm barů. V potrubí je pouze technický plyn.

V pondělí odpoledne pak Dánský námořní úřad oznámil, že plyn skutečně uniká, a to poblíž ostrova Bornholm. Úřad proto doporučil plavidlům, aby se oblasti vyhýbala.

Vyšetřování poklesu tlaku v plynovodu podle provozovatele komplikovaly sankce, nedostatek personálu a blokované peníze. Provozovatel Nord Streamu 2, který sídlí ve Švýcarsku, informoval o věci příslušné úřady.

Cena plynu pro evropský trh se od loňského podzimu zvyšuje, po letošního vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se cenový růst ještě zrychlil. Plynovod Nord Stream 1, který byl zprovozněn před více než deseti lety a který vede paralelně s plynovodem Nord Stream 2, plyn aktuálně nedodává.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem druhé hodiny odpoledne ztrácela téměř šest procent na 175 eur (přes 4300 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla těsně pod 40 eury a před dvěma lety kolem 15 eur za MWh. Cena v TTF je pro evropský trh klíčová.

25. ledna 2021

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat